Nabłyszcza okna i nie zostawia smug. Już zawsze będę go używać

mycie okna
fot. Pixabay

Jesienne mycie okien czas zacząć. Na sprzątanie najlepiej wybierz pochmurny i suchy dzień. Nigdy nie wycieraj szyb na mrozie, bo mogą one popękać. Upał nam już raczej nie grozi, ale warto wiedzieć, że on też nie sprzyja myciu okien. Będą na nich widoczne smugi. Do polerowania szklanych powierzchni możesz zastosować preparat, który pamiętają nasze mamy i babcie. Chodzi o denaturat.

REKLAMA

Co to jest denaturat?

To alkohol etylowy wzbogacony o związki chemiczne. To właśnie dzięki nim roztwór ma moc czyszczącą. Alkohol błyskawicznie odparowuje, więc nie zostawia po sobie smug. Środek ten zwalcza kurz i tłuste ślady, więc do odnawiania okien jest w sam raz. To niedrogi, ogólnodostępny produkt o efektywnym działaniu. Ma tylko jedyną wadę, mocny aromat. Niektórym osobom może on przeszkadzać podczas porządków, ale przecież szyb nie myje się codziennie, tylko od czasu do czasu, więc warto się poświęcić. Okna w czasie mycia można otworzyć, aby woń wywietrzała.

Czytaj także:  Zrób to z krzakami pomidorów po sezonie. Zaoszczędzisz krocie

Jak myć szyby denaturatem?

Zrób mieszankę. Pół szklanki denaturatu rozcieńcz 1 litrem wody, a potem wlej do pojemnika z dozownikiem. Nanoś preparat na szklaną powierzchnię i przecieraj miękką szmatką. Potem drugą szmatką przetrzyj okno do sucha. Nawet najtrwalszy brud, z poprzedniego sezonu zejdzie bez oporu.

O czym należy pamiętać, czyszcząc szyby denaturatem?

Nie można myć denaturatem wszystkiego, a już na pewno plastikowych framug okiennych, ponieważ mogą się odbarwić. To samo dotyczy ram malowanych. W przypadku drewnianych ram pokrytych lakierem jest podobnie.

REKLAMA

Denaturat momentalnie wysycha, a przy złej metodzie czyszczenia na szybie mogą pojawić się zacieki. Myj powierzchnie kolistymi ruchami, a uzyskasz niesamowity efekt.

Pamiętaj, że denaturat intensywnie „pachnie” i staraj się nie wdychać jego oparów. Obchodź się z nim wyjątkowo ostrożnie, najlepiej w rękawiczkach ochronnych, bo może podrażniać skórę. Nie dotykaj nim oczu. Do mycia okien wystarczy zastosować niewielką ilość tego środka i koniecznie rozcieńczyć go wodą. Gdy umyjesz okna, zostaw je uchylone i pozwól oparom „uciec” na zewnątrz. Jeśli masz obawy, że denaturat może zaszkodzić tobie lub osobom w twoim otoczeniu, lepiej go nie używaj.

Udostępnij:

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.