Polscy naukowcy dokonali przełomu w leczeniu raka płuc!

REKLAMA

Czy odkrycie naukowców z lubelskich uczelni okaże się przełomem w leczeniu nowotworów? Marta Fiołka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Jolanta Rzymowska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie dokonały odkrycia, które może zrewolucjonizować leczenie raka płuc. Opracowany przez nie preparat otrzymany z płynu celomatycznego dżdżownicy Denrobaena veneta niszczy bowiem w badaniach in vitro komórki raka płuc A549 w 75-80 proc.

Jak podkreśla profesor Fiołka, wynaleziony preparat jest pierwszym na świecie rozwiązaniem tego typu. Polski urząd patentowy wydał już decyzję o udzieleniu patentu na wynalazek pt.: „Płyn Dendrobaena veneta do zastosowania w leczeniu raka płuc”, co da możliwość prowadzenia dalszych badań.

REKLAMA

Z przeprowadzonych testów wynika, że płyn po odpowiedniej obróbce termicznej uszkadza komórki nowotworowe, nie powodując skutków ubocznych dla nabłonkowych komórek oskrzeli oraz komórek fibroblastów skóry ludzkiej. UMCS w oficjalnym komunikacie stwierdza, że zastosowanie płynu celomatycznego dżdżownicy spowodowało, że „komórki nowotworowe wykazywały ograniczoną proliferację oraz ginęły w wyniku programowanej śmierci komórek – apoptozy. Przy zastosowaniu wielu technik mikroskopowych oraz badań molekularnych potwierdzono cytotoksyczne działanie badanego preparatu na poziomie in vitro”.

– To jeszcze nie jest lek, bo przed nami długa droga – zaznacza Marta Fiołka z UMCS. – Teraz jesteśmy na etapie charakterystyki chemicznej tego preparatu. Zwykły płyn od dżdżownic charakteryzuje się tym, że niszczy komórki nowotworowe różnych linii, ale działa też na komórki prawidłowe. A my postanowiliśmy szukać takich warunków, aby płyn działał tylko na komórki nowotworowe, a zdrowych nie niszczył. Udało się nam takie warunki znaleźć – precyzuje.

REKLAMA

Udostępnij: