Łupież to nie problem! Pozbędziesz się go domowymi sposobami!

REKLAMA

Łuszczenie się zrogowaciałego naskórka, czyli łupież, nie jest ani groźne, ani zaraźliwe. Białe kawałeczki martwej skóry, które są widoczne na włosach i na ubraniu, stanowią jednak problem natury estetycznej. Na tyle poważny, że może to na dobre popsuć samopoczucie na imprezie, w pracy czy na randce. Wygląda przecież fatalnie!

Gdy już pojawi się łupież, nie ma wyjścia – trzeba się go czym prędzej pozbyć! Czy trzeba zaraz iść do apteki i kupować w niej rozreklamowane w telewizji drogie szampony przeciwłupieżowe? Niekoniecznie. Można się bez nich obyć i tanimi metodami skutecznie poradzić sobie z łupieżem.

REKLAMA

Oto 12 domowych sposobów na łupież:

1. Plasterki cytryny

REKLAMA

Umytą skórę głowy pocieramy plasterkami cytryny przez około 5 minut, a następnie myjemy włosy delikatnym szamponem. Zabieg należy powtarzać do ustąpienia objawów łuszczenia się skóry.

2. Czosnek

REKLAMA

Dwa ząbki czosnku rozgniatamy i dodajemy do szklanki ciepłej przegotowanej wody. Dokładnie mieszamy i powstałą miksturą nacieramy skórę głowy. Po kilku minutach spłukujemy i, żeby pozbyć się charakterystycznego zapachu, myjemy włosy. Tego zabiegu nie powinno się stosować częściej niż raz w tygodniu, by nie podrażnić czosnkiem skóry.

3. Olejek z drzewa herbacianego

Skuteczne w walce z łupieżem są szampony z pięcioprocentową zawartością olejku z drzewa herbacianego. Możesz zrobić go samodzielnie. Zmieszaj olejek z drzewa herbacianego z szamponem, którego używasz na co dzień, dodając jedną kroplę olejku na każde 30 ml szamponu. Myj nim włosy codziennie lub co dwa dni.

4. Ocet

Po umyciu włosów szamponem płuczemy głowę płukanką octową, którą przygotowujemy z przegotowanej wody z dodatkiem 1-2 łyżeczek octu. Płukankę można stosować każdorazowo, przy każdym myciu. Nie tylko zapomnimy o łupieżu, ale włosy będą miały też piękny połysk.

5. Maseczka z jajka

Rozbijamy jajko i oddzielamy żółtko od białka. Białko ubijamy na sztywną pianę, do której następnie dodajemy żółtko. Całość mieszamy i po uzyskaniu jednolitej konsystencji nakładamy na umyte i wilgotne włosy oraz lekko wmasowujemy w skórę głowy. Maseczkę po 30 minutach zmywamy ciepłą wodą.

6. Zielona glinka

Do miseczki wsyp 2 łyżki zielonej glinki i dokładnie wymieszaj z niewielką ilością wody. Uzyskaną w taki sposób miksturę wcieraj w skórę głowy po umyciu włosów. Pozostaw na 15 minut i zmyj oraz dokładnie po raz kolejny umyj włosy. Maseczkę najlepiej stosować po każdym myciu głowy.

7. Oliwa z oliwek

Mniej więcej jedną czwartą szklanki oliwy z oliwek lub oleju sezamowego wylewamy na dłonie i okrężnymi ruchami wsmarowujemy w skórę głowy. Pozostawiamy na 10 minut i znów zaczynamy masować głowę. Oliwę lub olej zmywamy szamponem i dokładnie spłukujemy. Metoda ta sprawdza się przy łupieżu suchym.

8. Pokrzywa

Suszone liście pokrzywy lub gotową herbatkę z pokrzywy zalej wrzątkiem. Gdy ostygnie, przecedź i stosuj jako płukankę do włosów. Nie poleca się stosowania tego naparu do jasnych włosów.

9. Olejek rycynowy

Po umyciu włosów i dokładnym ich spłukaniu wcieramy w skórę jedną czwartą szklanki olejku rycynowego i głowę owijamy ręcznikiem. Po 30 minutach ponownie myjemy włosy szamponem i spłukujemy obficie wodą. Okłady z olejku rycynowego są uznawane są za najskuteczniejszy środek na łupież.

10. Tymianek

Dwie kopiaste łyżeczki suszonego tymianku zalewamy dwiema szklankami ciepłej wody i parzymy przez 10 minut. Po przecedzeniu naparu należy poczekać, aż ostygnie do temperatury pokojowej. Na umyte i wilgotne włosy nakładamy połowę wywaru z tymianku i wmasowujemy go w skórę głowy. Nie spłukujemy. Pozostałą część wywaru przechowujemy w lodówce do następnego użycia. Zabieg powtarza się dwa razy w tygodniu.

11. Olej kokosowy

Mieszkańcy południowej Azji od wielu lat używają oleju kokosowego jako naturalnej odżywki zapobiegającej powstawaniu łupieżu. Wmasuj olej kokosowy w skórę głowy i włosy, pozostaw na 30 minut i spłucz.

12. Jogurt naturalny

Zamiast odżywki zastosuj jogurt naturalny. Należy go najpierw dokładnie wetrzeć w skórę głowy oraz włosy, a następnie owinąć głowę ręcznikiem i poczekać godzinę. Po upływie tego czasu jeszcze raz myjemy włosy.

Udostępnij: