Napięcie w Zatoce Perskiej doprowadzi do zmiany gospodarza mundialu w 2022 roku? Sześciu członków światowej federacji wystosowało prośbę o zmianę kraju-gospodarza turnieju, który będzie miał miejsce już za 5 lat.

Powodem niechęci Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Egiptu, Jemenu, Mauretanii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest rzekome wsparcie organizacji terrorystycznych przez Katar. Doprowadziło to do zerwania stosunków dyplomatycznych z Ad-Dauhą już w czerwcu. Po zamknięciu granic lądowych i morskich, a także dróg powietrznych, kraje skonfliktowane z Katarem pragną kolejnej izolacji wroga. Prośba o zmianę gospodarza argumentowana jest artykułem 85. mówiącym, że zmiana jest możliwa w „nagłym wypadku”.

To nie pierwsze kontrowersje związane z mundialem w Katarze. Wcześniej właściciele największych lig europejskich protestowali przeciwko rozgrywaniu mundialu na przełomie listopada i grudnia. Odejście od systemu czerwiec-lipiec zaburzy funkcjonowanie chociażby polskiej Ekstraklasy, choć z pewnością jest to lepsze rozwiązanie niż rozgrywanie meczów w 40-stopniowym upale.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę