Ministerstwo rolnictwa zapowiada wprowadzenie obowiązku elektronicznego znakowania psów czy kotów oraz stworzenie centralnej bazy danych zidentyfikowanych i zarejestrowanych zwierząt. Czipowanie czworonogów z założenia miałoby doprowadzić do zmniejszenia liczby bezdomnych zwierząt.

Ministerstwo w ten sposób umożliwiłoby samorządom wprowadzenie uchwały, która zmusiłaby właścicieli zwierzaków do ich czipowania. Dziś gminy nie mają narzędzi prawnych, aby tego od mieszkańców wymagać.

Adwokat Karolina Kuszlewicz, specjalizująca się w prawnej ochronie zwierząt plan ministerstwa tak komentuje: „Czipowanie zwierząt jest dobrym rozwiązaniem, które pozwoli objąć je większą pieczą i w sposób bardziej uporządkowany kontrolować problem bezdomności. Zdyscyplinuje właścicieli w sytuacjach nieodpowiedzialnego porzucania czworonogów, a także ułatwi identyfikację zwierzęcia zagubionego, pozwoli też na ustalenie liczby zwierząt w Polsce. Skala ich bezdomności jest duża i znakowanie jest jednym z narzędzi walki z problemem.”

Dodajmy, że chip to układ scalony z zaprogramowanym 15-cyfrowym niepowtarzalnym numerem identyfikacyjnym. Urządzenie o wysokości około 1 cm wszczepia pod skórę zwierzęcia za pomocą strzykawki weterynarz. Zabieg uznawany jest za bezpieczny i bezbolesny.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę