Posypuję tym silikonowe fugi w łazience
fot. screen Youtube / Sam

Wilgoć towarzysząca miejscom o ograniczonej wentylacji, takim jak np. łazienka, często sprzyja rozwojowi pleśni. W szczególności silikonowe fugi stanowią idealne środowisko do rozwoju tego niepożądanego problemu. Jednak istnieje prosta i skuteczna metoda, dzięki której można pozbyć się pleśni z silikonowych fug, nie sięgając od razu po agresywne środki chemiczne.

Jak wyczyścić sylikonowe fugi?

Przygotowanie narzędzi i materiałów

Zanim przystąpimy do usuwania pleśni, warto przygotować odpowiednie narzędzia i materiały. Będzie nam potrzebny ocet biały (najlepiej spirytusowy), soda oczyszczona, sól, proszek do pieczenia, stara szczoteczka do zębów, guma do żucia, ręcznik papierowy i woda.

Posypywanie

Rozpocznijmy od posypania silikonowych fug soda oczyszczoną. Soda jest naturalnym środkiem czyszczącym, który działa również na pleśń. Posypujemy obficie sodą oczyszczoną, starając się pokryć całą powierzchnię dotkniętą problemem.

Czekanie

Po posypaniu fugi sodą oczyszczoną, pozostawiamy ją na około godzinę. To pozwoli sodzie działać na pleśń, rozkładając jej strukturę i ułatwiając jej usunięcie.

Szczotkowanie

Po odczekaniu wystarczającej ilości czasu, bierzemy szczoteczkę do zębów i zaczynamy delikatnie szczotkować posypaną wcześniej pleśń. Pamiętajmy, aby robić to ostrożnie, unikając zbyt mocnego nacisku, który mógłby uszkodzić silikonową powierzchnię.

Wycieranie

Teraz przystępujemy do wycierania pozostałości po pleśni za pomocą gumy do żucia. Gumę ugniatamy na powierzchni silikonowej fugi i delikatnie przesuwamy w przód i w tył. Guma działa jak naturalny środek przylegający, usuwając resztki pleśni oraz sody oczyszczonej.

Sprzątanie

Na koniec przemywamy obszar z użyciem wody i octu w proporcji 1:1. Roztwór nanosimy na silikonowe fugi, a następnie pozostawiamy na kilka minut. Po tym czasie przemywamy wilgotną szmatką lub gąbką. Octowy roztwór działa dezynfekująco i pomaga pozbyć się pozostałych zarodników pleśni.

SpłukiwanieOstatnim krokiem jest dokładne spłukanie obszaru wodą, w celu usunięcia wszelkich pozostałości octowego roztworu oraz pleśni.

Czytaj też: Polewam tym ruszt kuchenki gazowej. Brud i przypalenia znikają w kilka minut


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę