Rzecznik prezydenta Michał Laskowski wydał informację, że już w poniedziałek, Andrzej Duda spotka się z Małgorzatą Gersforf – I prezes Sądu Najwyższego. Gersdorf wystosowała prośbę o spotkanie w przesłanym w piątek liście do prezydenta.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego napisała w piątek list do prezydenta, w którym zwróciła się do niego z prośbą o spotkanie. Nakłaniała również o podjęcie spokojnej, merytorycznej dyskusji nad problemami i kształtem wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Małgorzata Gersdorf jasno podkreśliła w liście, że obowiązkiem głowy państwa „jest czuwanie nad przestrzeganiem konstytucji oraz stanie na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa polskiego”.
Napisała także: „Tymczasem propozycje, jakie przedstawiono w zakresie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, a dotyczące zmian w sądownictwie powszechnym, KRS oraz SN – jako jednoznacznie sprzeczne z wolą Narodu wyrażoną w tej właśnie Konstytucji – doprowadza do zerwania ciągłości władzy państwowej, w tym władzy sądowniczej”.

Od wielu godzin trwa debata nad ustawą o SN, która została uchwalona w czwartek przez Sejm.  Ustawa ta przewiduje wygaszanie stanowisk Sądu Najwyższego. Protesty przeciwko zmianom w sądownictwie odbyły się w wielu polskich miastach.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę