Służby prasowe Downing Street poinformowały:
„Rząd W. Brytanii reprezentuje bardzo jednoznaczne stanowisko na temat znaczenia rządów prawa i liczy na rozwiązanie sporu między Komisją Europejską a Polską w sprawie praworządności za pomocą formalnego dialogu”

Jasno zaznaczono, iż „trwa formalny dialog pomiędzy Komisją Europejską a Polską w tej sprawie i mamy nadzieję, że uda się tę sytuację rozwiązać w wyniku tych dyskusji”.

KE niezbyt pozytywnie osądziła zmiany w systemie sprawiedliwości w Polsce. Wyraźnie wskazuje, że jeżeli trzy projekty ustaw wejdą w życie, to zniesiona zostanie niezależność sądów.
Komisja Europejska aktualnie jest w trakcie przygotowań procedury o naruszenie prawa Unii Europejskiej przez Polskę. Procedura ta ma zostać uruchomiona już w przyszłym tygodniu.
Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans wydał oświadczenie, iż ustawy o KRS, o ustroju sądów powszechnych oraz projekt ustawy o Sądzie Najwyższym zdecydowanie „wzmacniają systemowe zagrożenie dla rządów prawa” w Polsce. Timmermans podkreślił także, iż KE w 2016 roku zaopiniowała w swoich rekomendacjach, że w naszym kraju istnieje systemowe zagrożenie dla praworządności.

Brytyjskie media postanowiły poinformować przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, o nieporozumieniach związanych z reformą sądownictwa w Polsce, zwracając szczególną uwagę na odbywające się protesty na ulicach polskich miast oraz liczne próby interwencji ze strony Komisji Europejskiej.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę