Hinduscy naukowcy z Międzyuniwersyteckiego Centrum Astronomii i Astrofizyki dokonali jednego z największych odkryć ostatnich lat. Zauważona przez nich supergromada o nazwie Sarasvati to największy, a zarazem najdalszy od Ziemi, obiekt w kosmosie. Supergromada galaktyk oddalona jest o 4 miliardy lat świetlnych od Ziemi, a jej rozpiętość wynosi bagatela 600 milionów lat świetlnych! Nic więc dziwnego, że szacowana masa może wynosić nawet 20 biliardów (dwójka z piętnastoma zerami) mas Słońca.
Czym jest supergromada? Otóż każda galaktyka – także Droga Mleczna, w skład której wchodzi m.in. nasz Układ Słoneczny – grupuje się w większe grupy, które po połączeniu z innymi tworzą gromady i supergromady. Według obserwacji, w obrębie Sarasvati dostrzec można 43 grupy i gromady, dzięki czemu szacuje się nawet 400 galaktyk w obrębie tejże supergromady.
Czy istnieje życie pozaziemskie? Na to pytanie ludzkość prawdopodobnie nigdy nie pozna odpowiedzi, choć świadomość tego, jak małym punktem we Wszechświecie jest Ziemia napawać może optymizmem.