Hinduscy naukowcy z Międzyuniwersyteckiego Centrum Astronomii i Astrofizyki dokonali jednego z największych odkryć ostatnich lat. Zauważona przez nich supergromada o nazwie Sarasvati to największy, a zarazem najdalszy od Ziemi, obiekt w kosmosie. Supergromada galaktyk oddalona jest o 4 miliardy lat świetlnych od Ziemi, a jej rozpiętość wynosi bagatela 600 milionów lat świetlnych! Nic więc dziwnego, że szacowana masa może wynosić nawet 20 biliardów (dwójka z piętnastoma zerami) mas Słońca.

Czym jest supergromada? Otóż każda galaktyka – także Droga Mleczna, w skład której wchodzi m.in. nasz Układ Słoneczny – grupuje się w większe grupy, które po połączeniu z innymi tworzą gromady i supergromady. Według obserwacji, w obrębie Sarasvati dostrzec można 43 grupy i gromady, dzięki czemu szacuje się nawet 400 galaktyk w obrębie tejże supergromady.

Czy istnieje życie pozaziemskie? Na to pytanie ludzkość prawdopodobnie nigdy nie pozna odpowiedzi, choć świadomość tego, jak małym punktem we Wszechświecie jest Ziemia napawać może optymizmem.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę