Nie robię zalewy do ogórków małosolnych. Mam lepszy patent

ogórki małosolne
fot. screen Youtube / @galina_kuhnya

Zastosowanie ogórków w kulinariach jest szerokie. Mizeria, sosy, chłodniki, przetwory i inne specjały nie obejdą się bez tych warzyw. Na kiszonki też zawsze znajdą się chętni, ale często brakuje nam chęci i czasu, aby je nastawić. Z tą recepturą będzie to bułka z masłem. Małosolne zrobisz nawet bez zalewy. Potrzebujesz jedynie worka strunowego i kilku przypraw. Ogórki najprawdopodobniej znikną w mgnieniu oka – są tak dobre, że wszyscy będą chcieli je chrupać.

REKLAMA

Klasyczne ogórki małosolne pójdą w odstawkę. Te przygotujesz nawet bez zalewy

Na straganach zaczyna robić się coraz zieleniej. Skrzynki wypełnione ogórkami gruntowymi czekają na chętnych. Warto kupić kilka kilogramów świeżych warzyw, a jeden przeznaczyć na przetwór – być może pierwszy w tym roku. Tym razem zalewa nie jest potrzebna. Ogórki są pyszne nawet „na sucho”. Nie wszyscy robią tak małosolne, a szkoda. Przepis jest naprawdę łatwy, szybki i mało pracochłonny.

Przepis na ogórki małosolne. Niepotrzebna zalewa

Składniki:
1 kg niedużych ogórków gruntowych (z jaśniejszą skórką)
5 ząbków czosnku
2 korzenie chrzanu
sól
2 gałązki kopru
ziarna gorczycy
2 liście laurowe

REKLAMA

Przygotowanie:
Płuczemy ogórki i moczymy przez 60 minut w chłodnej wodzie, a potem odcinamy końcówki i osuszamy warzywa.

Bierzemy woreczki strunowe i pakujemy w nie koper, a potem ogórki. Wkładamy także chrzan i czosnek – oba warzywa pokrojone w talarki.

Wszystko zasypujemy gorczycą i solą (po 1 łyżeczce każdej z nich), wrzucamy też listki laurowe. Zaciskamy saszetki, a następnie prężnie mieszamy zawartość.

REKLAMA

Wkładamy do chłodziarki na 4 godziny, a później wyciągamy i trzymamy w zimnym i ciemnym miejscu przez 20 godzin. Małosolne są gotowe. Poleżą w chłodziarce przez 3 dni. Możesz przygotować z nich między innymi tę pyszną zupę.

Udostępnij: