Piękne pióropusze kwitną całe lato. Sąsiedzi zerkają z zazdrością

Tawułka, astilbe, zatawułka
fot. screen Youtube / @GardenDCPodcast

Ta roślina przeobrazi twój ogród i nada mu atrakcyjności. Wygląda przepięknie i z pewnością każdy sąsiad rzuci na nią okiem. Posadź blisko domu tawułkę, a będzie wywoływać uśmiech na twojej twarzy aż do października. Osoby, które już dawno dały jej szansę, nie żałują. Okaz występuje w wielu odmianach, kwitnie długo i czaruje wyglądem. Jego kędzierzawe baldachy odzwierciedlają kolorowe pióropusze. Zobacz, jak uprawiać tawułkę.

REKLAMA

Tawułka – najpowszechniejsze odmiany:

tawułka ogrodowa
tawułka japońska
tawułka biała
tawułka chińska
tawłuka arendsa

Roślina ta naturalnie porasta obszary Himalajów, ale w polskim klimacie też dobrze się odnajduje. Osoby, które marzą o spektakularnym efekcie, mogą posadzić w ogrodzie kilka odmian tawułki. Gdy 1-2 odmiany przekwitną, to trzecia będzie wkraczać w fazę rozkwitu. A ty cały czas będziesz mógł podziwiać bujne pióropusze.

REKLAMA

Ziemia pod uprawę tawułki np. arendsa może być tylko lekko żyzna, a jeśli chodzi o stanowisko, to dostęp do słońca nie musi być stały. Sadzonka może osiągnąć nawet 1,5 m, a jej pierzaste liście można podziwiać już w czerwcu.

Uprawa tawułki

Więcej niż 60% barwnych gatunków tawułki można wysadzać na rabaty wiosną (najlepiej po 15 maja) – jako młode sadzonki. Kolejny termin przypada jesienią. Tawułka powinna wylądować w dobrze przyszykowanym stanowisku. Grunt należy spulchnić i nawieźć organicznym kompostem. Ciężki warto połączyć np. z piaskiem.

Roślina będzie dobrze rosnąć w cieniu. Preferuje zacienioną strefy nawet bardziej niż te pełne słońca. Pamiętaj, że kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie. Susza działa na tawułkę wyjątkowo niekorzystnie. Z drugiej strony nie dopuszczaj do przelania rośliny. Zapewnij jej cały czas lekko wilgotne podłoże.

REKLAMA