Zanieś do sadu. Szpaki zostawią czereśnie w spokoju

czereśnie i szpaki
fot. screen Youtube / @MaksymHaranzha / Pixabay

Szpaki to bardzo żarłoczne ptaki, więc nieprzypadkowo grasują w sadach czy innych miejscach, gdzie rosną drzewka i krzewy owocowe. Ich uwadze nie ujdą nawet nasze truskawki. Dlatego zabezpieczenie upraw przed stadem szpaków jest konieczne, by ocalić plony. Najlepiej walkę rozpocząć wcześnie, nim szkodniki ogołocą wszystko. Przedstawiamy niezawodną metodę na odstraszanie ptaków.

REKLAMA

Uważaj na szpaki. Mogą spustoszyć czereśnie

Pewnie pomyślisz, że właściciele czereśni są ogromnymi szczęściarzami – słodkie owoce mają na wyciągnięcie ręki i mogą cieszyć się ich smakiem. Z drugiej strony sadownicy mają kłopot, bo czereśnie zwabiają do ogrodu czy sadu mnóstwo żarłocznych ptaków, które potrafią zdewastować plony nawet w 1-2 dni. Nie obchodzi ich trud i wysiłek włożony w pielęgnację drzewek. Aby wypłoszyć ptaszyska, niektórzy montują strachy, a jeszcze inni obkładają drzewa plandekami.
Strategie te nie zawsze są jednak skuteczne w 100%. Szpaki wciąż nie dają się oszukać i konsumują owoce bez ograniczeń. Jeśli jedna metoda zawodzi, warto wypróbować inną, aż do skutku. Sprawdź, jak okiełznać szpaki przy pomocy konkretnego dźwięku.

Szpaki nie znoszą tego odgłosu. Odfruną na drugi koniec kraju

Nie zawsze możemy monitorować nasze drzewka, szczególnie jeśli są oddalone od naszego miejsca zamieszkania. Wtedy poniższa metoda będzie wybawieniem. Wystarczy przynieść do ogrodu głośniki i puszczać dźwięki ptaków drapieżnych. Szpaki to stworzenia bardzo inteligentne i z obawy o swój los, natychmiast opuszczą sad. Dzięki temu plony się uchowają.

REKLAMA

Alternatywa dla dźwięków

Jeśli nie możesz zastosować powyższej metody z dźwiękiem, spróbuj wygonić ptaki w podobny sposób, instalując na drzewach gadżety (np. dzwoneczki) uruchamiane przez podmuch wiatru. Hałas skutecznie odstraszy fruwające głodomory.