Zniknie 800 plus „13-tka” i „14-tka”? Zamiast tego 1700 zł dla każdego

Bezwarunkowy dochód podstawowy
for. Unsplash

Nadszedł czas zaciskania pasa. Unia Europejska objęła Polskę procedurą nadmiernego deficytu. Oznacza to w skrócie, że władze naszego kraju wydają więcej, niż są w stanie pokryć z bieżących dochodów i nadmiernie się nie zadłużyć. W związku z tym konieczne będzie cięcie wydatków, które może doprowadzić do zakończenia niektórych programów socjalnych, wprowadzonych za kadencji PiS. Zniknąć mogą nie tylko 13. i 14. emerytura, ale także 800 Plus! W zamian miałby powstać jeden program – program dochodu podstawowego.

REKLAMA

Dochód podstawowy to wywodząca się z lewicowych środowisk minimalnego świadczenia socjalnego, które otrzymuje każdy obywatel – niezależnie od tego czy pracuje, czy też nie. Ma to być swego rodzaju minimum socjalne potrzebne na przeżycie – zapewnienie każdemu „minimum egzystencji”. Do tej pory program bezwarunkowego dochodu podstawowego nie został zrealizowany nigdzie na świecie, poza programami pilotażowymi, które są realizowane np. w niektórych stanach w USA.

Zniknie 800 Plus, „trzynastka” i „czternastka”? Obywatelski projekt proponuje zamiast tego bezwarunkową, miesięczną „wypłatę” dla każdego Polaka

W związku z objęciem Polski przez władze Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu, zagrożona likwidacją jest część programów socjalnych, które Polacy już wliczyli do swoich domowych budżetów – to przede wszystkim 800 Plus, oraz tzw. „trzynastka” i „czternastka”, czyli 13. i 14. emerytura. Łącznie programy te kosztują budżet Państwa przeszło 100 mld złotych rocznie. Należy podkreślić, że nasz kraj nie jest jedynym państwem Wspólnoty, który został objęty procedurą. Są to także Czechy, Belgia, Francja, Hiszpania, Włochy, Węgry i Malta – wymienia Gazeta.pl.

Portal informuje o pojawieniu się obywatelskiego projektu, który zamieniałby dotychczasowe, duże programy socjalne na jeden program bezwarunkowego dochodu podstawowego, który otrzymywałby każdy dorosły Polak. Byłoby to 1700 złotych miesięcznie.

REKLAMA

Liczba ludności w wieku 18 lat i więcej wynosiła w Polsce w 2023 roku około 30,8 miliona osób – według GUS. Można więc oszacować, ile kosztowałby budżet państwa projekt bezwarunkowego dochodu podstawowego, jeśli 1700 zł miesięcznie otrzymywałby każdy dorosły.

Program kosztowałby 628 320 000 000 złotych rocznie, czyli prawie tyle, ile wynosi roczny budżet Polski.

 

Przejdź na stronę główną