1 błąd i galaretkowiec się nie uda. Tak go unikniesz

galaretkowiec
fot. screen Youtube / Kulinarne przygody

Galaretkowiec to prosty i pyszny deser. Chociaż nie wymaga pieczenia, to podczas jego przygotowywania, trzeba mieć się na baczności. Jeśli śmietankę połączymy z gorącą galaretką, nie osiągniemy oczekiwanych rezultatów, a pracę niestety będziemy musieli zaczynać od początku. Jak uniknąć wpadki?

REKLAMA

Galaretkowca nie powinno się robić w pośpiechu. Tylko odpowiednio ostudzone galaretki i dobrze ubita śmietanka połączone ze sobą to gwarancja udanego deseru. Idealny specjał uzyskamy, gdy wymieszamy nabiał z tężejącą galaretką.

Galaretkowiec to ciasto dla osób cierpliwych. Zawsze powinniśmy pamiętać o odpowiednim wystudzeniu składników. Smakowy i upiększający element ciasta stanowią barwne sześciany. Można wykonać je nawet dzień wcześniej, chłodząc w lodówce wraz z porcją, która ma spoić śmietankę. Natomiast kolorowe dodatki przygotować musimy ze sporą kurtuazją.

REKLAMA

Pamiętajmy, aby starannie rozprowadzić proszek w gorącej wodzie, ale nie we wrzątku, i pomału studzić masę. Jeżeli połączymy produkt ze zbyt ciepłym płynem, obecna w nim żelatyna utraci swoje właściwości, wskutek czego deser nie stężeje. Aczkolwiek chłodny płyn także będzie problemem, ponieważ wyjdą nam grudki.

Nie to jest jednak największym błędem. Gorzej będzie, gdy wymieszamy ubitą kremówkę z jeszcze ciepłą galaretką. Za sprawą różnicy temperatur nie powstanie nam niestety jednolita masa, tylko kompozycja, w której unosić się będą fragmenty nabiału. Do miksowania ze śmietaną najlepiej nadaje się chłodna, ale jeszcze płynna galaretka.

REKLAMA

Galaretkowiec nie obejdzie się bez dobrze ubitej śmietanki

Tradycyjny specjał składa się z sześcianów z galaretek owocowych oraz gęstej ubitej śmietanki. Aby składniki należycie się połączyły, przeważnie używa się żelatyny albo przezroczystych galaretek. Odpowiednie ubicie kremówki również będzie miało wpływ na finalny wygląd przysmaku. Czynność ta nie powinna trwać zbyt długi czas, bo może to skutkować powstaniem grudek. Poza tym nabiał trzeba wcześniej schłodzić. Dodatkowo można zadbać o to, aby elementy robota były zimne. Wówczas ubijanie przebiegnie po naszej myśli.

Podziel się: