15. emerytura już trafia do emerytów? Tak rząd interpretuje waloryzację
fot. Palácio do Planalto | CC BY 2.0

Prezydent obiecał 15. emeryturę, więc kiedy emeryci mogą spodziewać się przelewu? Okazuje się – jak twierdzą rządzący – że 15. emerytura już systematycznie wpływa na ich konta! Muszą tylko dobrze się przyjrzeć. Minister rodziny Marlena Maląg stwierdziła, że program został już zrealizowany. Czy rzeczywiście?

Prezydent Andrzej Duda nie szczędzi pieniędzy, jeśli chodzi o dobro Polaków – zwłaszcza emerytów. Jedną ze swoich obietnic zakłopotał rząd, gdyż pieniędzy można nie szczędzić, ale najpierw trzeba je mieć. Tymczasem głowa państwa obiecała 15. emeryturę.

„Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych. To są na pewno kwestie, nad którymi ja będę z rządem pracował i będę do tego rząd mobilizował” – mówił Andrzej Duda pod koniec sierpnia 2022 roku, przypomina „Fakt”.

Wydawało się, że do wypłaty kolejnego świadczenia dla emerytów nie doszło. Minister rodziny Marlena Maląg zapewnia jednak, że 15. emerytura została już zrealizowana! Przelewu nie było, ale zdarzyło się coś innego. Jako 15. emeryturę rząd interpretuje rekordową waloryzację świadczeń dla emerytów.

Kiedy 15. emerytura? Minister Marlena Maląg: 15. emeryturę już zrealizowaliśmy

W 2023 emeryci mogą spodziewać się wyższych emerytur. Podwyżka ma wynieść każdorazowo nie mniej, niż 250 zł brutto. Rząd prognozuje, że procentowa wartość podwyżki ma wynieść 13,8 proc. Z kolei cały program będzie kosztował rekordowe 42 mld złotych! To mniej więcej tyle, ile rocznie wydaje się na program 500 plus.

„Zmiany, które już zostały wprowadzone, tzw. przez kwotę wolna od podatku i obniżenie podatków od lipca ub.r. na tym rozwiązaniu skorzystało 91 proc. emerytów, co przyczynia się do do tego, że rocznie w portfelach seniorów zostaje ponad 2 tys. zł. Można zatem powiedzieć, że 15. emeryturę już zrealizowaliśmy” – powiedziała minister Marlena Maląg dla „Super Expressu”.

To jednak nie wszystko, na co mogą liczyć seniorzy. W kwietniu zostaną wypłacone „trzynastki”, a potem „czternastki”. To kolejne 20 mld złotych. Warto zastrzec jednak, że projekt „czternastki” nie trafił jeszcze pod obrady. Według premiera Morawieckiego ma to się wydarzyć w sierpniu. Z uwagi na zbliżające się wybory parlamentarne emeryci mogą być jednak w miarę pewni wypłat.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę