Nie wiadomo, czy były proboszcz parafii św. Barbary w Warszawie od zawsze miał taki „łeb do interesów”. Jeszcze za swojej „kadencji” wydzierżawił teren parafii pod płatny parking, za który prywatna firma kasuje krocie. Za miesiąc abonamentu trzeba zapłacić 516 złotych – pisze „Gazeta Wyborcza”.
Teraz przy parafii św. Barbary w Warszawie mogą parkować tylko abonenci usług. „Parking płatny, wyłącznie dla klientów abonamentowych. Pon – Pt 7-19. Nieuprawnione parkowanie podlega opłacie dodatkowej w wysokości 250 zł” – brzmi napis na tabliczce przy parkingu, którego treść przytacza „GW”.
Kaplica św. Barbary istnieje od 1782 roku. Jeśli chodzi o parkowanie, teren wydzierżawiony przez byłego proboszcza mieści się w ścisłym centrum stolicy – pomiędzy ulicami Emilii Plater i Nowogrodzką. Teren wokół świątyni wydzierżawiła prywatna spółka „EuroPark”, która zarządza wieloma innymi płatnymi parkingami w Warszawie. Parking obejmuje 80 miejsc postojowych. Jak ustaliła „Gazeta Wyborcza” – abonament kosztuje 516,60 zł miesięcznie za możliwość parkowania od poniedziałku do piątku.
516 złotych miesięcznie za parkowanie przy kaplicy. Dochody z najmu nie podlegają opodatkowaniu
Można wysnuć podejrzenie, że to bardzo duże utrudnienie dla samych parafian, którzy zamiast mieć gdzie zaparkować w czasie nabożeństwa, muszą płacić majątek – zwłaszcza, jeśli ktoś uczęszcza do kaplicy regularnie.
Dziennikarze „GW” zaczęli jednak drążyć temat z innej strony. W mailowym zapytaniu do parafii usiłowali dowiedzieć się, dlaczego były proboszcz wynajął teren parafii i jaka była kwota dzierżawy. Zapytano także, czy wojewódzki konserwator zabytków wydał na to zgodę.
„Parking przy kościele istnieje od wielu lat. To pytanie trzeba byłoby zadać podejmującym wówczas decyzję. Parafia nie ma obowiązku występowania o zgodę na parkowanie na terenie wokół budynku kościoła” – brzmi odpowiedź na maila, który przesłała parafii gazeta. Dodano, że dochody, uzyskane z dzierżawy, „są przeznaczane na utrzymanie parafii, a także wspomagają rewitalizację ogrodu św. Barbary”. A jak ma się kwestia uiszczania podatków?
„Parafia św. Barbary dochody z najmu powierzchni przeznacza na cele kultu religijnego i duszpasterstwo, a więc zwolniona jest, zgodnie z polskim prawem, z podatku” – odpowiada parafia.