Tablet
Fot. Pixabay.com

Posłowie i senatorowie, którzy po tegorocznych wyborach wejdą do parlamentu, otrzymają nowe tablety, których jakość i cena robi spore wrażenie. Portale technologiczne przekazują, że w ręce polityków trafią iPady 10. generacji.

W polskim parlamencie zasiada łącznie 460 posłów i 100 senatorów, dlatego łącznie będzie trzeba zakupić 560 nowych tabletów, za które zapłacą wszyscy podatnicy. 5 czerwca na stronie sejm.gov.pl pojawił się komunikat dotyczący przetargu na zakup tych urządzeń.

– Poselskie tablety są urządzeniami kluczowymi w komunikacji między Marszałkiem Sejmu i Kancelarią Sejmu a posłami. Tą drogą są publikowane istotne komunikaty, doręczane druki sejmowe i inne dokumenty niezbędne w codziennej pracy parlamentarzysty – podano na portalu.

Portal Chip.pl przekazał, że parlamentarzyści nowej kadencji otrzymają najnowsze tablety, klasyczne srebrne iPady 10. generacji o przekątnej ekranu 10,9 cala. – Sercem tabletu jest wydajny 6-rdzeniowy procesor Apple A14 Bionic, a do posłów trafią warianty z 256 GB pamięci wbudowanej, największą dostępną w tym modelu – informuje chip.pl.

Jeden model tego urządzenia kosztuje 4 899 zł na stronie internetowej Apple. Oznacza to, że hipotetyczny klient indywidualny, kupując 560 takich iPadów na stronie Apple musiałby wydać niemałą kwotę, bo 2,743 mln złotych. W komunikacie opublikowanym w czerwcu 2023 roku przez Centrum Informacyjne Sejmu, czytamy natomiast, że orientacyjna wartość zamówienia to 2 miliony 378 tysięcy złotych.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę