Drżyjcie emeryci przed tym pismem od Poczty Polskiej! Pewien 71-letni mężczyzna był zszokowany, kiedy otrzymał pismo z wezwaniem do zapłaty gigantycznej – jak na przeciętnego emeryta – kwoty 1651 złotych. To suma zaległych opłat za abonament radiowo-telewizyjny. Emeryt był pewien, że jest z niego zwolniony. Poczta Polska wyjaśnia, że zwolnienie z abonamentu RTV nie jest automatyczne – trzeba je zgłosić!
„Płaciliśmy abonament RTV, na pewno dokonywaliśmy opłat jeszcze przed tym, jak w 2005 roku wprowadzono obowiązek rejestracji odbiorników i regularnych opłat” – powiedziała żona emeryta w rozmowie z portalem „Interia”. W pewnym momencie jednak małżeństwo przestało opłacać abonament, gdyż myśleli, że emeryci są automatycznie zwolnieni z tego obciążenia.
„Nie pamiętam już, który to był rok. Wszyscy sąsiedzi po prostu mówili, że oni nie płacą, że wcale nie trzeba. Posłuchaliśmy” – mówiła kobieta.
Sąsiedzi widocznie zasłyszeli, że osoby pobierające emeryturę są zwolnione z opłacania abonamentu RTV. W istocie jest to prawdą, jednak taką ulgę trzeba najpierw zgłosić na Poczcie Polskiej! Tym samym, nie zgłaszając niepłacenia abonamentu, 71-latek otrzymał w lipcu rachunek na kwotę 1651,51 zł. Rachunek obejmował zaległe opłaty w okresie pomiędzy początkiem czerwca 2017 roku a czerwcem 2022 roku.
71-latek dostał ogromny rachunek za abonament RTV. Zwolnienie dla emerytów nie jest automatyczne!
„Mąż był już w tym okresie po 60. roku życia, ma obecnie 71 lat, a do tego miał wówczas i ma nadal emeryturę nieprzekraczającą miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Na dziś otrzymuje 2430 brutto W związku z tym jest w grupie osób uprawnionych do zwolnienia z opłat abonamentowych. Byliśmy przekonani, że Poczta Polska miała tę informację. Gdyby ta zaległość była za jeszcze wcześniejsze lata, kiedy mąż nie zaliczał się do zwolnionej grupy, to byśmy zrozumieli” – podkreśliła żona poszkodowanego seniora dla „Interii”.
Nic nie dało nawet zgłoszenie do Poczty Polskiej z prośba o anulowanie opłaty na podstawie przynależności do grupy zwolnionej z opłaty abonamentowej. Senior będzie musiał się w tej sprawie zgłosić bezpośrednio do KRRiT – tam mogą anulować należność lub rozłożyć ją na raty.
Zwolnienie z opłacania abonamentu RTV. Kiedy nie trzeba składać oświadczenia o zwolnieniu?
„Zwolnienia od opłat abonamentowych RTV przysługują od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano potwierdzenie do korzystania ze zwolnienia z opłat RTV” – informuje Biuro Prasowe Poczty Polskiej. Istnieje natomiast jeden wyjątek:
„Zgodnie z obowiązującą od 9 października 2015 roku Ustawą z 23 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych osoby, które ukończyły 75 lat, nie są zobowiązane do składania oświadczenia o spełnianiu warunków do zwolnienia z opłat abonamentowych oraz przedstawiania dokumentu potwierdzającego uprawnienie do tego zwolnienia” – pisze „Interia”, powołując się na Biuro Prasowe Poczty Polskiej.