Pomidory możemy bez problemu wyhodować zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Jeśli weźmiemy pod uwagę kilka prostych reguł, z pewnością zbierzemy obfite plony. Sprawdź, co robić, by doczekać się licznych i pokaźnych owoców.
Sposób na obfite plony pomidorów
Pomidory wysiewa się zazwyczaj w okolicy marca i kwietnia. Rozsada powinna trafić do gruntu dopiero po tym, jak przymrozki już zupełnie ustąpią, a więc od połowy maja. U gatunków wysokich, aby sadzonka odpowiednio wzrastała, niezbędne jest użycie właściwych podpór. To właśnie one sprawią, że pędy nie będą pochylały się pod wpływem ciężaru pomidorów. Kluczowe jest także systematyczne podlewanie. Nigdy nie wolno moczyć nadziemnych fragmentów roślin. Niezłym pomysłem jest ściółkowanie korą bądź folią. Duże znaczenie ma też sąsiedztwo dla krzaczków pomidorów.
Co sadzić obok pomidorów, by mieć ogromne plony?
Prawidłowe sąsiedztwo jest dla pomidorów wręcz priorytetowe. Istnieją takie rośliny, które posadzone w pobliżu, będą wzbogacać podłoże. Inne z kolei potrafią przegonić szkodniki.
Rośliny strączkowe, czosnek i cebula poprawią jakość ziemi i zaopatrzą ją w azot. W roli tak zwanych zielonych nawozów świetnie sprawdzą się: fasola, gorczyca i facelia. Korzystnie na wzrost pomidorów wpływają również: buraki, szczaw, seler, szparagi, sałata, marchew i szczypior. Kwiaty aksamitki i pokrzywa pomogą odstraszyć szkodniki. Poza tym polepszą strukturę ziemi. Tuż przy pomidorach warto posadzić rośliny dyniowate: melon, cukinię, arbuz i dynię.
Czego lepiej nie sadzić obok pomidorów?
Do takich roślin należą m.in. rzodkiewka i kapusta (spowalniają wzrost i dojrzewanie owoców). Taki sam efekt może wystąpić w przypadku posadzenia papryki i ogórków obok krzaczków. Odradza się też sadzenie w niedalekiej odległości ziemniaków, bo pomidory są narażone na rozwój zarazy ziemniaczanej.
Czytaj też: Zrób to z ogórkami wiosną. W sezonie będziesz zbierać plony wiadrami