Pierogi z serem wszyscy bardzo lubimy. Są tak pyszne, że w zasadzie już nic więcej nie potrzebują. Ale jeśli lubicie nowe smaki, to spróbujcie pokombinować trochę z tradycyjnym przepisem. Skoro mamy sezon na botwinkę, to czemu niby nie zamknąć jej w pierogowym cieście? Warzywo to nadaje się nie tylko do zupy i chłodnika. Wystarczy połączyć pokrojone liście z serem, a powstanie smakowite wypełnienie do pierogów. Gotową potrawę podaj z kwaśną śmietaną. Całość będzie rozpływać się w ustach.
Nowatorski pomysł na pierogi z serem i botwinką
Sezon na botwinkę właśnie się rozpoczął. Niestety nie jest zbyt długi, więc warto wykorzystać ten czas i przygotować z tych liści coś absolutnie wyjątkowego. Co powiesz na pyszne, wiosenne pierogi? Mamy nadzieję, że do tej receptury wrócisz jeszcze nie raz. Nadzienie do pierogów możesz bez problemu urozmaicić. Jeśli jesteś fanem wyrazistych smaków, dorzuć do niego ser feta. Wraz z botwinką i czosnkiem będzie smakować obłędnie.
Przepis na wiosenne pierogi z białym serem i botwinką
Składniki na farsz:
1-2 pęczki liści botwinki
400 g twarogu
1-2 ząbki czosnku
1 łyżka masła
½ kostki sera feta (ewentualnie)
Składniki na ciasto:
⅓ szklanki dobrze ciepłej wody
500 g mąki pszennej
1 jajko
⅓ szklanki dobrze ciepłego mleka
sól
2 łyżki oleju
Dodatkowo:
kwaśna śmietana do podania
Sposób wykonania:
Najpierw przyrządzamy ciasto na pierogi. Do naczynia przesiewamy mąkę i sól. W oddzielnym garnuszku łączymy mleko, olej i wodę. Łączymy z mąką, dodajemy jajko, zaczynamy zagniatać gładkie ciasto. Przykrywamy je czystą szmatką, odstawiamy, aby odpoczęło.
W międzyczasie robimy farsz. Na patelni rozpuszczamy masło, dorzucamy pokrojony drobno czosnek i pokrojoną botwinkę. Podsmażamy do chwili, aż liście zmiękną. Wszystko odstawiamy do wystygnięcia.
Twaróg i fetę przekładamy do sporego naczynia i przy użyciu widelca rozdrabniamy sery, a potem dodajemy zimną botwinkę. Uzyskany farsz doprawiamy do smaku pieprzem i solą, dokładnie mieszamy.
Ciasto na pierogi cienko rozwałkowujemy i przy pomocy szklanki wykrawamy z niego kółka. Na każdym z nich umieszczamy porcję nadzienia i starannie sklejamy brzegi ciasta.
Ulepione pierogi gotujemy w osolonym wrzątku. Po wypłynięciu trzymamy je jeszcze ok. 2-3 minut, po czym wyławiamy łyżką cedzakową wprost na talerz. Potrawę polewamy gęstą, kwaśną śmietaną i podajemy. Smacznego.
Czytaj też: Dodaj to do chłodnika z botwinki. Wyjdzie doskonały w smaku