Rabarbar to znakomity dodatek do wypieków. Niestety jego liście nie nadają się do jedzenia, jednak to wcale nie oznacza, że trzeba je spisywać na starty. Przygotujesz z nich uniwersalny oprysk dla swoich upraw w ogrodzie. Dzięki temu rośliny będą mocniejsze i odporniejsze na choroby.
Sezon na rabarbar trwa w najlepsze. Możemy z powodzeniem dodawać go do ciast czy zrobić z niego kompot. Być może już nie raz po zerwaniu długich łodyg rabarbaru zastanawiałeś się, co zrobić jego liśćmi. Niestety zawierają dość dużą ilość kwasu szczawiowego, więc nie są zalecane do konsumpcji. Złamanie tej zasady może odbić się negatywnie na zdrowiu – nadmiar szczawianów sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych. Lecz to wcale nie oznacza, że liście trzeba wyrzucać do kosza. Jeżeli masz ogród, a w nim mnóstwo roślin, to użyj odpadu do przygotowania oprysku lub gnojówki.
Dlaczego liście rabarbaru są tak cenne w ogrodzie?
Wartościowe są wszystkie naturalne nawozy, także ten z liści rabarbaru, który nie jest szkodliwy dla środowiska. Jeśli jesteś zwolennikiem ekologicznych upraw, to oprysk lub gnojówka z liści rabarbaru będzie znakomitą alternatywą dla sklepowych środków pełnych chemii. Z domowym specyfikiem wyeliminujesz szkodniki, które często atakują rośliny w ogrodzie. Spróbuj użyć oprysku, gdy na swoim terenie zobaczysz przędziorki i gąsienice. Natomiast gnojówka raz-dwa odstraszy mszyce i ślimaki. Rabarbarowy preparat wspomoże także warzywa i owoce, a do tego sprawi, że będą mniej podatne na choroby.
Przepis na niezawodny oprysk z liści rabarbaru
Aby zrobić domowy oprysk przyszykuj 1 kg świeżych liści rabarbaru. Liście porwij, wrzuć do garnka i zalej 10 litrami wody. Zagotuj wszystko, a potem odstaw do wystudzenia. Następnie przecedź wywar i wlej go do pojemnika z dozownikiem. Nie musisz rozcieńczać oprysku – mocno skoncentrowany będzie wydajniejszy. Jeśli Twoje uprawy zostaną zaatakowane przez przędziorka, to nanoś preparat na rośliny w słoneczny dzień, a wtedy pogłębisz jego moc.
Przepis na gnojówkę z liści rabarbaru
Przyrządzenie tego specyfiku nie jest trudne, ale wymaga trochę więcej czasu. Potrzebujesz 15 l wody i 2 kg drobno pokrojonych liści rabarbaru. Liście przełóż do szklanego lub plastikowego (nigdy metalowego) pojemnika, a potem zalej wodą. Naczynie umieść w ciemnym miejscu na 1-2 tygodnie, pamiętając, aby raz na jakiś czas przemieszać nawóz. Gnojówka będzie nadawała się do użytku, gdy ustanie fermentacja, a piana nie będzie widoczna. Podlewaj nią rośliny bez rozcieńczania, najlepiej w pochmurny i suchy dzień. Możesz też stosować gnojówkę jako oprysk – wcześniej rozcieńcz ją z wodą (proporcje 1:5).
Czytaj też: Moczysz fasolę całą noc? Dodaj 1 składnik, a zmięknie w godzinę