Przez większość osób traktowana jest jako niepotrzebny produkt, przez co od razu ląduje w zlewie. Okazuje się, że to karygodny błąd! Wodę ryżową – bo o niej mowa, można wykorzystać ponownie w domu np. podczas prania. Sprawdź, na czym dokładnie polega ten patent.
Niezwykłe właściwości wody ryżowej
Wody z gotowania lub płukania ryżu można użyć w domu na różne sposoby. Wszystko za sprawą jej uniwersalnej mocy. Jest polecana w przypadku nieprzyjemności trawiennych. Ponadto poprawia kondycję skóry i włosów.
Ten skromny produkt uboczny ma także moc przeciwgrzybiczą i przeciwutleniającą, więc idealnie spisuje się m.in. jako odżywka do roślin. Na tym nie koniec. Wodą ryżową można czyścić blaty i sprzęty kuchenne. Co najlepsze, taka woda nadaje się do prania.
Jak woda ryżowa przyda się do prania?
Woda po gotowaniu ryżu ochrania tkaniny przed plamami i przyspiesza ich usuwanie. Będzie świetnym substytutem krochmalu.
Użyj jej podczas prania, a białe koszule czy pościel będą lekko usztywnione i zachowają śnieżnobiały kolor na długi czas. W dodatku barwa nie zżółknie i nie zszarzeje. Wlej jedną szklankę wody z płukania lub gotowania ryżu do bębna pralki, a potem upierz tkaniny. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zastosował ryżowy krochmal także w klasyczny sposób. Wlej go do sporego pojemnika, a następnie namocz rzeczy. Najlepiej umieszczaj jedna po drugiej i trochę mieszaj, aby środek dokładnie przeniknął w pościel czy koszule. Nadmiar wody odciśnij i porozwieszaj tkaniny na suszarce. Materiały możesz prasować jeszcze nieznacznie wilgotne.
Inne sposoby na wybielanie odzieży
W roli krochmalu doskonale sprawdzi się także mąka ziemniaczana. Dokładna ilość skrobi zależy od rodzaju tkanin, które będziesz krochmalić. Na ogół cały proces wygląda tak: w sporym pojemniku gotuje się wodę, a w oddzielnej miseczce dokładnie łączy ze sobą pół szklanki wody z mąką ziemniaczaną.
Aby przygotować solidny krochmal do obrusów, firan czy pościeli użyj 1 łyżki mąki na każdy litr płynu. Na delikatny krochmal do ciuchów dodaj 1 łyżeczkę. Jak tylko woda w naczyniu będzie wrzeć, przelej do niej wodę z mąką.
Czytaj też: Działa lepiej niż ocet i kwasek. W mig usuwa kamień z czajnika