REKLAMA
ShareInfo.plPoradyZastosuj ten trik już teraz, a czereśnia za rok będzie uginać się...

Zastosuj ten trik już teraz, a czereśnia za rok będzie uginać się od owoców

czereśnie na drzewie
fot. Pixabay

Latem możemy cieszyć się świeżymi owocami i warzywami o każdej porze dnia. Są znakomitym urozmaiceniem naszego jadłospisu. Podstawą dorodnych plonów jest właściwa dbałość o rośliny. Jeśli hodujesz drzewka owocowe, między innymi czereśnie, to koniecznie sprawdź jak je umiejętnie przycinać.

REKLAMA

Dlaczego warto przycinać czereśnie?

Dlatego, że w ten sposób wzmacnia się i kształtuje korona drzewa. Dodatkowo zabieg polepsza stan pędów, na których zawiązują się owoce. Cięcie pozwala pozbywać się chorych, niepotrzebnych gałęzi (aby je zachować, drzewko bez potrzeby traci energię i składniki pokarmowe). One niekorzystnie wpływają na kondycję czereśni, która będzie się rozkrzewiać. Niestety zbiory nie będą wtedy zbyt okazałe.

Kiedy i w jaki sposób przycinać czereśnie?

Czereśnie najlepiej przycinać wiosną i latem. Wiosną przycina się drzewka posadzone na jesieni, o ile roślina nie jest za duża ten zabieg. Najlepiej cięcie przeprowadzić przed zawiązaniem się pąków. Z kolei po letnich zbiorach (w drugiej połowie lipca i na początku kolejnego miesiąca) trzeba usunąć niepotrzebne pędy albo konary. To idealny moment, aby wykonać porządne cięcie. Dzięki temu na wiosnę drzewko pięknie się rozrośnie.

Najlepiej przycinać czereśnie w dni suche i słoneczne, bo wilgoć nie wpływa dobrze na zabieg. Zanim przystąpisz do pracy, dobrze naostrz sekator (w tym artykule wyjaśniamy, jak to zrobić), a wtedy cały zabieg wykonasz szybko i zwinnie. Istotną kwestią jest kąt cięcia (warto robić to na ukos). Po obcięciu niepotrzebnych pędów zabezpiecz rany na drzewku maścią ogrodniczą (tutaj dowiesz się, jak ją przygotować).

REKLAMA

Jak przycinać czereśnie młode i stare?

Młode skracaj na ok. 80 cm nad podłożem. Te drzewka mają zwykle 1 lub kilka pędów, ale jeśli jest ich więcej, to przycinaj je o 1/3 długości. Po mniej więcej 3 latach powinny zacząć owocować. Stare egzemplarze najlepiej ciąć po owocowaniu. Dobrze, aby czereśnia była mało rozgałęziona. Poprzez regularne cięcie utrzymasz roślinę w idealnym stanie.

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA