Cukier to składnik używany głównie do wypieków. Aby zachował trwałość i właściwą konsystencję musi być przechowywany w miejscu suchym i ciemnym. Mimo to warto jakąś jego porcję umieścić w chłodziarce. Brzmi dziwnie? Za chwilę dowiesz się, dlaczego warto to zrobić. Niewykluczone, że sam niedługo położysz kilka kostek cukru na półce swojej lodówki.
Chociaż w lodówce przechowujemy mnóstwo produktów spożywczych, to nie każdy powinien do niej trafić. Wilgoć panująca w urządzeniu ma niekorzystny wpływ na trwałość i smak niektórych powszechnych artykułów. Mowa o ogórkach, ziemniakach, cebuli czy innych dojrzewających owocach i warzywach, które w chłodziarce po prostu szybciej się psują. Miód zrobi się gęsty, chleb sczerstwieje, a cukier?
Cukier w lodówce – czy to dobry pomysł?
Ten słodki wyrób także nie powinien być składowany w lodówce, ponieważ obecna w niej wilgoć sprawiłaby, że raz dwa stałby się on mocno grudkowaty. Ale z drugiej strony warto go czasem tam schować. Mimo że słodycz nie będzie nadawała się już do niczego, to inne produkty spożywcze znajdujące się w lodówce wiele na tym zyskają.
Zastanawiasz się, dlaczego cukier po wsadzeniu do chłodziarki zmienia formę na grudkowatą i twardą? Ponieważ jest produktem, który momentalnie wchłania wilgoć z otoczenia. Identycznie jest w przypadku innych sypkich artykułów, np. sody oczyszczonej czy kawy. Tak więc naczynie z cukrem usytuowane na półce lodówki spowoduje, że nadwyżka wilgoci zostanie usunięta, a w związku z tym – rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych na innych pokarmach będzie wstrzymany.
Ponadto cukier w lodówce to także genialny patent na zneutralizowanie brzydkich zapachów, które często są obecne w tym urządzeniu. Niemal takie samo działanie ma zwykła gąbka do naczyń. Jeśli chcesz jej użyć w tym celu, to sięgnij po nową i nieużywaną; w przeciwnym razie skutek będzie odwrotny.
Czytaj też: Moczysz fasolę całą noc? Dodaj 1 składnik, a zmięknie w godzinę