Właśnie teraz jest najlepszy czas, aby zrobić zapasy ogórków kiszonych na zimę. Jeśli szczęśliwym trafem wypoczywasz nad Bałtykiem, spróbuj przygotować popisową odsłonę kołobrzeską. Od klasycznych przetworów różni się tylko marynatą. Do słoików wlewa się solankę z regionalnego źródła, do którego wszyscy mają swobodny dostęp. Wypróbuj przepis na pyszne ogórki po kołobrzesku. Takich jeszcze nie jadłeś!
Receptura na ogórki prosto z Kołobrzegu
Ogórki kołobrzeskie na pewno zaskoczą Cię smakiem od pierwszego kęsa. Są jedyne w swoim rodzaju, bo zalewę przecież robi się z ogromną precyzją, by nie tylko ilość, ale także jakość soli była taka, jak należy. Tymczasem cały proces można sobie ułatwić. Jeśli dopiero wybierasz się nad polskie morze, to będąc w Kołobrzegu, koniecznie zaopatrz się w solankę ze źródła solankowego nr 18. Do tej wersji ogórków kiszonych będzie jak znalazł.
Przepis na chrupiące i aromatyczne ogórki kołobrzeskie
Składniki:
2 kg niewielkich ogórków gruntowych
kilka gałązek kopru z baldachami
2 małe główki czosnku
2 litry solanki ze źródła solankowego nr 18 w Kołobrzegu
10 cm kawałek chrzanu
Sposób wykonania:
Na początku umyj ogórki, a potem osusz i umieść ciasno w słoikach o pojemności 1 litra. Do każdego pojemnika włóż pokrojony na mniejsze kawałki chrzan, czosnek w łupinach, a także umyty koper.
Zawartość w słoikach zalej solanką tak, aby zakryła wszystkie luki między poszczególnymi składnikami. Warto zakręcić naczynia i lekko nimi wstrząsnąć, by zalewa dobrze się rozprowadziła. Tak przyrządzone warzywa odstaw na około 3-4 dni w zimne miejsce.
Jak serwować ogórki po kołobrzesku?
Kiszonka ma identyczne zastosowanie jak każdy inny wariant zalany marynatą z solą. Ogórki mogą być składnikiem sałatek, zupy czy kanapek. Można też jeść je solo lub podać do obiadu zamiast mizerii czy innej surówki.
Czytaj też: Ogórki małosolne wg przepisu Kuronia. Kucharz nie używa słoika ani kamionki