Pora na zbieranie nasion pomidorów zbliża się wielkimi krokami. Jak wykonać tę czynność i poprawnie przygotować nasiona do wysiewu w następnym sezonie? Podpowiadamy.
Kiedy zbierać nasiona pomidorów?
Optymalną porą jest koniec sezonu, a więc końcówka lata i początek jesieni. Nie należy robić tego przedwcześnie. Aby mieć gwarancję, że ziarenka będą miały najlepszą jakość, zerwij z krzaczka mocno dojrzałe, a nawet delikatnie miękkie pomidory. Potem zbierz z nich nasiona. W jaki sposób?
Jak zebrać nasiona z pomidorów?
Poszczególne owoce przekrój na pół i potrzyj o siebie połówki, a wtedy miąższ z ziarenkami sprawniej odejdzie od skórki. W następnej kolejności wydobądź go na sitko przy pomocy niewielkiej łyżeczki. Jeżeli będziesz suszyć nasiona, to rozmieść je na ręczniku papierowym i odłóż na kilka dni. Suche, przesyp do szklanego pojemniczka albo koperty papierowej – przechowuj w zimnym i ciemnym miejscu, aż do wiosny. Możesz także wypróbować inny sposób. Poddaj nasiona fermentacji. Ten proces zachodzi samoczynnie – owoce same się wysiewają, gdy oblecą na glebę i zgniją.
Na czym polega fermentacja nasion?
Ten proces możesz przeprowadzić w warunkach domowych. Jedynym mankamentem tego sposobu jest charakterystyczny zapach.
Gdy zabierzesz już nasiona pomidorów, to przełóż je razem z miąższem do słoika, a potem obficie zalej wodą – zawartość powinna być zupełnie przykryta. Teraz wszystko dobrze wymieszaj, przykryj naczynie niezbyt grubą szmatką bądź gazą i przymocuj gumką recepturką. Słoik usytuuj w ciepłym i ciemnym miejscu na parę dni. W tym czasie na powierzchni pulpy pomidorowej powinna pojawić się pleśń. Bez obaw – o ten efekt właśnie nam chodzi.
Jeśli powłoka na górze pokryje się pleśnią, a ziarenka osiądą na spodzie naczynia i zaczną się rozchylać, to fermentacja dobiegła końca. Możesz już otworzyć pojemnik i ostrożnie zebrać pleśń przy użyciu łyżeczki. Resztę miąższu, a także nasiona przełóż na sitko. Opłucz starannie nasiona i odstaw na jedną dobę, aby wyschły. Suche nasionka pomidorów przesyp do zamykanego pojemnika i postaw go w ciemnym i zimnym miejscu – na wiosnę będą jak znalazł.
Czytaj też: Pomidory pękają na krzaczkach z 1 powodu. Tak je przed tym uchronisz