Czyste i pachnące ręczniki chcielibyśmy mieć zawsze pod ręką. Niestety w miarę użytkowania zaczynają tracić pierwotny kolor i nie wyglądają już zbyt szykownie. Co więcej, materiał staje się szorstki. Jak wybielić poszarzałe ręczniki, aby biel wprost biła po oczach?
Domowy sposób na wybielenie ręczników
Nie musisz wydawać pieniędzy na profesjonalne wybielacze. Inwestowanie w nowe ręczniki też nie wchodzi w grę. Lepiej idź do kuchni i poszukaj naturalnych środków, które są przy okazji tanie. Mają 1 zasadniczą zaletę – nie szkodzą materiałom ani naszej skórze.
Ocet ma w domu większość osób. Przydaje się nie tylko podczas gotowania, ale także w trakcie domowych porządków. Ten artykuł potrafi dobrze wybielić nie tylko ręczniki, ale i obrusy czy firanki. Jeśli są poszarzałe, to namocz je w mieszance octu i ciepłej wody w proporcji 1:1 przez około pół godziny. Później wypłucz tkaniny w wodzie, a po chwili upierz w pralce.
Możesz także do każdego prania wlewać pół szklanki octu (wtedy zrezygnuj z płynu do płukania). W rezultacie ręczniki nie utracą barwy, a ich włókna wciąż będą mięciutkie i chłonne. Ponadto ocet zniszczy grzyby i bakterie.
Kolejnym domowym środkiem wybielającym – w postaci proszku, jest soda oczyszczona. W czasie prania ręczników wsyp całą paczkę tego środka (ok. 80 g) do bębna. Soda to może być alternatywą dla proszku do prania – możesz używać jej systematycznie.
Oprócz powyższych opcji, do dyspozycji masz jeszcze jedną rzecz. Woda utleniona nadaje się nie tylko do dezynfekowania ran. Przywróci także nieskazitelną biel tkaninom. Najlepiej stosuj ją miejscami na niewielkie zabrudzenia albo przyrządź miksturę: połącz pół szklanki wody utlenionej z 1 litrem ciepłej wody. Roztwór ten upora się z pleśnią i innymi drobnoustrojami.
Tani środek wybielający kupisz w aptece
Do dyspozycji masz nie tylko powyższe sposoby. W roli wybielacza do ręczników świetnie sprawdzi się znany wszystkim lek. To aspiryna, po którą zwykle sięgamy, gdy coś nas boli. Okazuje się, że doskonale wywabia żółte plamy. Najpierw rozgnieć tabletki (kilka sztuk), a potem wsyp mączkę do ciepłej wody. Teraz mocz w niej ręczniki przez mniej więcej dwie godziny. Po tym czasie upierz materiały jak zwykle w pralce.
Czytaj też: Sprytny i tani trik na wyczyszczenie klamki u drzwi. Sięgnij po produkt z kuchni