REKLAMA
ShareInfo.plArtykuł sponsorowanyKredyt konsolidacyjny – kiedy warto go wziąć?

Kredyt konsolidacyjny – kiedy warto go wziąć?

Kredyt konsolidacyjny
fot. freepik.com

Ostatnie lata dobitnie pokazały, że rynek kredytowy może być nieobliczalny. Rosnące raty kredytów hipotecznych i gotówkowych dla wielu osób stały się bardzo kłopotliwe. Z pomocą przychodzi konsolidacja, która sprawdza się jako ułatwienie dla zadłużonych. Co warto o niej wiedzieć?

Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Rozważania na temat konsolidacji warto zacząć od dokładnego wyjaśnienia, czym ona jest. Kredyt ten stanowi usługę bankową przeznaczoną dla osób, które mają już zaciągnięte jakieś pożyczki, korzystają z kart kredytowych lub muszą spłacić debet na koncie.

Konsolidacja pozwala połączyć wszystkie lub wybrane przez kredytobiorcę zadłużenia w jedno. Wskutek tego klient banku nie tylko spłaca jedną ratę zamiast wielu innych, ale na dodatek wynosi ona mniej niż suma dotychczasowych rachunków. Dzieje się tak, ponieważ konsolidacja ma na celu odciążenie miesięcznego budżetu danej osoby.

Kredyt konsolidacyjny zaciąga się tak samo, jak gotówkowy czy hipoteczny. Trzeba się jednak upewnić, że dana placówka akceptuje inne zobowiązania klienta. Nie każdy bank zgadza się na konsolidację tzw. chwilówek, ale można znaleźć taką instytucję, która akceptuje również tę formę zadłużenia.

W ramach konsolidacji wolno łączyć ze sobą różne rodzaje pożyczek, a do uzyskania zgody na zespojenie ich w jedno niezbędna jest zdolność kredytowa. Obliczeniem jej zajmuje się bank, który analizuje sytuację finansową każdego klienta z osobna. Sprawdza m.in. jego historię w Biurze Informacji Kredytowej i wysokość uzyskiwanych dochodów.

Kredyt konsolidacyjny można wziąć jedynie w celu ułatwienia spłaty zobowiązań, ale nie tylko. Istnieje również opcja otrzymania dodatkowej gotówki wraz z usługą. Wtedy wolno przeznaczyć pieniądze na dowolny cel. W związku z obniżeniem miesięcznych rat okres kredytowania się wydłuża.

Gdzie szukać ofert na kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest obarczony RRSO i w związku z tym należy wiedzieć, w którym banku najlepiej po niego sięgnąć. Przydatny w podjęciu decyzji okazuje się ranking na stronie internetowej https://www.bankier.pl/smart/kredyty-konsolidacyjne. Porównywarka prezentuje aktualne oferty instytucji finansowych i unaocznia kluczowe elementy tych propozycji.

Każda pozycja w zestawieniu prezentuje wysokość RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, a także całkowitą kwotę do spłaty i wysokość raty miesięcznej. Aby dopasować wyniki do swoich potrzeb, należy wprowadzić własne dane w widniejącym nad rankingiem kalkulatorze. Wpisuje się w nim pożądaną kwotę i okres jej spłacania.

Korzystanie z zestawienia Bankier SMART pomaga w podjęciu decyzji o kredycie bez tracenia czasu na wizyty we wszystkich placówkach z osobna. Na stronie internetowej od razu widać, która opcja jest najlepsza, a na dodatek można sprawdzić, czy jakaś z nich wyróżnia się wysoką przyznawalnością – to niebieski napis umieszczony nad logiem banku, w którym najłatwiej uzyskać pozytywną decyzję kredytową.

Gdy użytkownik wybierze już opcję dla siebie, powinien udać się do placówki stacjonarnej lub wnioskować o świadczenie online. Aby skontaktować się z bankiem przez internet, wystarczy kliknąć napis „Dalej” przy wybranej ofercie, a system przekieruje klienta do stosownego formularza na witrynie usługodawcy.

Jakie są plusy i minusy konsolidacji pożyczek?

Jeden z największych plusów konsolidacji to obniżenie miesięcznych kosztów. W czasach wysokiej inflacji to szczególnie ważny i doceniany przez klientów aspekt. Ponadto zadłużenia łatwiej się spłaca, gdy są one w postaci jednej raty z dogodnie ustalonym terminem. Pomaga to lepiej zapanować nad swoimi comiesięcznymi wydatkami i zapobiec opóźnieniom w spłatach.

Kiedy oprocentowanie konsolidacji jest niskie, może okazać się korzystniejsze od wysokich oprocentowań wcześniejszych kredytów. W ten sposób tego typu świadczenie prowadzi niekiedy do pewnych oszczędności na odsetkach. Usługa pozwala uniknąć popadnięcia w długi i kontaktów z komornikiem, o ile wnioskuje się o nią w odpowiednim czasie.

Opcja zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego z dodatkowym zastrzykiem gotówki to ogromna pomoc w nagłych okolicznościach. Gdy klient ma do spłaty sporo różnych pożyczek, a nagle zepsuje mu się auto czy musi wykonać nieprzewidziany remont, ponadprogramowe pieniądze korzystnie wpłyną na jego sytuację.

Minus konsolidacji to wydłużenie całego okresu kredytowania. Niższe raty sprawiają, że z zapożyczeniami pozostaje się przez kolejne lata. Dodatkowo dla niektórych osób przeszkodą staje się konieczność dysponowania zdolnością kredytową. Gdy mają one kilka zobowiązań, nie zawsze udaje im się uzyskać nowe świadczenie. Nie jest to zatem rozwiązanie dla dłużników, którzy chcą ratować swoją sytuację.

Czasami dodatkowo trzeba zabezpieczyć usługę np. poprzez zastaw mieszkania czy domu. Bywa tak, gdy chce się skonsolidować kredyt hipoteczny. Wiąże się to z pewnym ryzykiem przejęcia nieruchomości przez bank, gdy nie będzie się spłacać rat w terminie, nawet po zespojeniu zadłużeń.

Kiedy kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie?

Konsolidacja to dobre rozwiązanie, kiedy kredytobiorca chce zadbać o porządek w swoich sprawach finansowych i mieć miesięcznie tylko jedną ratę do spłacenia. Dzięki temu zmniejsza się szansa na przypadkowe pominięcie którejś z kwot do uiszczenia, a co za tym idzie również niepotrzebnego zaburzenia własnej historii kredytowej.

Świadczenie może pomóc uniknąć problemów finansowych, kiedy osoba z zadłużeniami spodziewa się zwiększonych wydatków w przyszłości. Warto skorzystać z tej opcji np. przed planowaną, dużą inwestycją czy powiększeniem rodziny, kiedy koszty codziennego życia znacznie wzrastają. Kiedy jeszcze ma się odpowiednią zdolność kredytową, konsolidacja pozwoli zabiec potencjalnym długom.

Kredyt konsolidacyjny – dla kogo?

Kredyt konsolidacyjny to usługa przeznaczona dla osób o co najmniej kilku zobowiązaniach finansowych. W zależności od indywidualnej sytuacji klienta może być sposobem na uniknięcie problemów finansowych albo pomocą w zapanowaniu nad comiesięcznym budżetem.

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
ShareInfo.pl
Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA