Świeże i miękkie pieczywo każdy zje na śniadanie w wielkim apetytem. Niestety, chleb traci świeżość już po 2-3 dniach. Potem zaczyna schnąć albo pleśnieć. Tymczasem istnieje patent, aby temu zapobiec. Mój wujek, który jest piekarzem, zdradził mi super sposób na przechowywanie chleba. Dzięki temu wyroby piekarnicze przez długi czas zachowują świeżość oraz smak.
Odpowiednie przechowywanie pieczywa ma znaczenie
Chleb, który leży w kuchni już dość spory czas, może błyskawicznie sczerstwieć lub pojawi się na nim pleśń. Zarówno przed pierwszą, jak i drugą opcją możesz go zabezpieczyć. Wystarczy, że będziesz przetrzymywać bochenek we właściwy sposób.
Powinieneś trzymać go w chlebaku, który zablokuje dostęp światła i wilgoci, a oprócz tego zapewni optymalny przepływ tlenu. Produkt piekarniczy warto umieścić w lnianym woreczku albo owinąć szmatką z naturalnej tkaniny lub papierem pergaminowym. Tutaj dobrze sprawdzi się też folia aluminiowa, która przedłuży świeżość chleba. Ale nie owijaj w nią ciepłego wypieku, bo może się zaparzyć. Istnieje jeszcze 1 patent na przedłużenie świeżości pieczywa. Możesz podzielić bochenek na mniejsze kromki i schować do zamrażarki lub wypróbować inny patent. W tym ostatnim przypadku pieczywo będzie zdatne do konsumpcji nawet przez 14 dni.
Pieczywo będzie świeże 4 razy dłużej. Oto trik piekarza
Bochenek jest zazwyczaj świeży przez 2-3 dni. Bułki warto spożyć maksymalnie po upływie 2 dni, bo twardnieją. Aby przedłużyć okres, gdy wyroby są świeże, wystarczy zastosować 1 trik. Dzięki temu ochronisz je przed pleśnieniem, a pieczywo zdecydowanie dłużej będzie zdatne do konsumpcji. Masz w domu cukier w kostkach? Jeśli tak to wrzuć do chlebaka 2-3 kostki i gotowe. Prawda, że patent jest banalny? Cukier zadziała jak konserwant i przyswoi wilgoć. Jeśli nawet nie masz w domu cukru w kostkach, to sięgnij po ten sypki. 2-3 łyżeczki wysyp na dowolną nakrętkę lub talerzyk i umieść ostrożnie w chlebaku.
Co oprócz cukru można jeszcze włożyć do chlebaka?
Wkładając do chlebaka cukier, uchronisz bochenek przed rozwojem pleśni. A co zrobić, gdy chleb wysycha? Ten problem również można rozwiązać. Pieczywo dłużej pozostanie miękkie, jeśli wsadzisz do chlebaka cząstkę jabłka, kawałek selera naciowego lub połówkę ziemniaka. Każdy z nich będzie stopniowo „przekazywać” wyrobom piekarniczym wilgoć. W efekcie chleb czy bagietki będą świeże nawet przez kilkanaście dni.
Czytaj też: Jak pozbyć się zapachu czosnku z ust? Te domowe sposoby warto znać