Obiad bez mięsa wcale nie musi być monotonny i niesmaczny. Doskonałym tego przykładem są kotlety jajeczne. Składają się z samych prostych i przystępnych składników, które prawie każdy ma w kuchni. Chwila pracy i awangardowa potrawa może trafić na stół. Każdy z domowników zje ją z ogromnym apetytem. Ten super przepis znalazłam w starym notesie mojej mamy.
Kotlety jajeczne to popisowe danie, które pokochają nawet mięsożercy
W twojej kuchni nie muszą rządzić wyłącznie kotlety mielone czy schabowe. Co prawda, są bardzo dobre, ale warto od czasu do czasu zmieniać repertuar. Przygotuj na obiad łatwe i szybkie kotlety na bazie ugotowanych na twardo jajek. Wystarczy dodać do nich kilka dodatków, a nabiorą charakteru. Moja rodzina za nimi przepada i zawsze chętnie znikają z talerzyków. Ten rarytas był szczególnie popularny w czasach PRL-u. Obecnie mają go w swojej ofercie bary mleczne. Kotleciki bez mięsa są sycące, pyszne i zdrowe. Zrobisz je bez najmniejszego problemu.
Prosty przepis na kultowe kotlety jajeczne
Składniki:
8 dużych jaj
80 – 100 g sera typu feta
pół średniej cebuli
pieprz i sól w ilości do smaku
10-20 g bułki tartej
szczypiorek według uznania
olej rzepakowy do smażenia
Ten pyszny staropolski specjał powstaje z zaledwie kilku składników. Poznaj prosty przepis krok po kroku.
Opis przygotowania:
Ugotuj 6 jajek na twardo. Pokrój cebulę w kostkę, a potem zeszklij ją na rozgrzanym oleju. Jaja obierz ze skorupek i zetrzyj na dużych oczkach tarki. Prawie tak samo zrób z serem feta.
Dodaj do mieszanki chłodną cebulę z patelni, a także pokrojony szczypiorek. Wbij 2 pozostałe jajka i mieszankę posyp sporą ilością czarnego pieprzu. Dodawaj tyle bułki tartej, by masa pozostała klejąca, ale nie za mocno.
Wstaw ją na 20 minut do chłodziarki, a wtedy będzie bardziej sprężysta. Formuj z niej kotlety, delikatnie je spłaszcz i panieruj każdą sztukę w bułce tartej. Smaż na patelni z dwóch stron, aż się zezłocą.
Jak serwować domowe kotlety jajeczne?
Ta postna potrawa znakomicie smakuje w towarzystwie tradycyjnej surówki np. mizerii. Gdy do całości podasz ugotowane ziemniaki, to otrzymasz pełnowartościowy posiłek.
Czytaj też: Rewolucja w kuchni: kotlety mielone po morawsku. Dzięki 1 składnikowi są wyborne