Biała kapusta to popularne w naszym kraju warzywo krzyżowe. Smaczne, chrupiące liście możemy dodawać do bigosu, zup czy gołąbków. Zresztą kapusta kiszona to też na lada specjał. Co, jeśli mamy spore zapasy kapuścianych główek? Jak je przechowywać? Zdradzamy patent, dzięki któremu zachowa świeżość przez długi czas.
Przechowywanie kapusty. Patent na zawsze świeżą główkę
Warzywo można przechowywać na różne sposoby, ale warto znać te najlepsze. W pomieszczeniu, w którym zamierzamy składować kapustę, musi być w miarę zimno.
Optymalna temperatura to 0-3°C, ale dobrze, gdyby była ona niższa o około 1°C, ponieważ przy 3°C warzywo może szybciej zacząć gnić. Natomiast wilgotność powietrza nie może przekraczać 90%.
Doskonałe metody przechowywania kapusty
Pierwszy patent polega na składowaniu kapusty w kartonach albo pudełkach. Wystarczy umieścić główki kapusty tak, aby się wzajemnie nie dotykały. Jeżeli chcesz trzymać warzywo na półkach, to poszczególne główki (każdą sztukę oddzielnie) zawiń w papier, ale zrezygnuj z gazet, bo niewykluczone, że tusz drukarski wniknie w liście.
Sposób z linką
Podczas wycinania główek kapusty z gleby, nie rób tego za pomocą noża. Wyrwij ją z korzeniami, a potem zawieś na opak w piwnicy na wytrzymałej lince. Główki nie mogą o siebie zahaczać. Dzięki temu będzie między nimi lepsza wentylacja.
Folia spożywcza to jeszcze jeden sposób na przechowywanie kapusty. Wystarczy owinąć główki 2-3 warstwami tego materiału. Ale nie możesz tego zrobić zbyt ciasto, bo wtedy zablokujesz odprowadzanie wilgoci między kapustą a folią.
Zapakowaną w ten sposób kapustę możesz także włożyć do chłodziarki – do komory na jarzyny. Od czasu do czasu oceniaj jej stan i obrywaj chore, gnijące liście. Pamiętaj również o cyklicznej wymianie folii. I miej uwadze jeszcze jedną rzecz – nie każda kapusta nadaje się do przechowywania. Dyskwalifikują ją uszkodzenia i popękania. Niedojrzałe, zamarznięte czy gorzej rozwinięte główki też nie są odpowiednie do długotrwałego składowania. Zanim warzywo trafi w docelowy punkt, osusz go przez dobę w ciepłym miejscu ze sprawną wentylacją.
Czytaj też: Nie wyrzucaj krzaków papryki po sezonie. O tym triku mało kto wie