Chryzantemy przeważnie przywodzą nam na myśl Dzień Wszystkich Świętych. To właśnie one licznie upiększają groby 1 listopada. Jednak nie kwalifikują się wyłącznie na cmentarz – kwiaty te można hodować w ogródku (w gruncie lub doniczce). W tym artykule odkryjesz sekrety uprawy chryzantem w ogrodzie. Jeśli odpowiednio je zabezpieczysz, to przetrwają zimę.
Jak uprawiać chryzantemy?
Wyróżniamy 2 gatunki chryzantem: jednoroczne i wieloletnie. Uprawa w ogrodzie tych roślin jest prosta – najważniejsze, by zapewnić im optymalne warunki do wzrostu. Oto kluczowe zasady pielęgnacyjne.
Stanowisko
Powinno być ciepłe i słoneczne. Gdy rośliny zostaną usytuowane w cieniu, to zawiążą mniejszą ilość pąków. Oczywiście miejsce warto zabezpieczyć przed wiatrem, aby intensywne podmuchy nie uszkodziły wrażliwych pędów kwiatowych.
Gleba
Przed posadzeniem roślin ziemię należy przekopać i spulchnić, bo żyzna i luźna jest najbardziej pożądana przez chryzantemy. Odczyn gleby powinien być obojętny.
Nawadnianie
Kwiaty w fazie wzrostu trzeba cyklicznie podlewać. Istotne, by robić to też w okresie suszy. Na wyschniętej ziemi nie będą dobrze się rozwijać. Tak samo jest w przypadku zbyt mokrej gleby (sprzyja gniciu korzeni i powstawaniu chorób grzybowych).
Dokarmianie
Na wiosnę podaje się roślinom nawozy azotowe, a latem – zasobne w fosfor i potas. Można nawozić je preparatami w formie płynnej, multiskładnikowymi lub nawozami organicznymi (np. obornikiem). Gdy pąki zaczynają tracić kolor, to nie należy ich już wspomagać nawozami.
Czy chryzantemom nie zaszkodzą mrozy?
Niektóre wieloletnie gatunki zdołają przetrzymać zimę. Ujemne temperatury są niestraszne odmianom drobnokwiatowym, więc to w nie warto się wyposażyć. Mrozy nie zaszkodzą również odmianie czerwonawej.
Chryzantemy wieloletnie doczekają wiosny, o ile właściwie je osłonisz przed ekstremalnym zimnem. Najlepiej przysyp je porządną warstwą ściółki – w tym celu możesz wykorzystać gałązki drzew iglastych. Zrezygnuj z okrycia, jakim jest kompost czy liście. Są wilgotne, więc mogą prędzej zgnić.