Czosnek wchodzi w skład wielu wytrawnych dań. Dzięki niemu nabierają one charakteru, a różnica w smaku jest ogromna. Czasami mamy kłopot z magazynowaniem warzywa. W rezultacie poszczególne ząbki nabierają goryczki, a smak potrawy zostaje zepsuty. Jak temu zapobiec? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
Dlaczego czosnek gorzknieje?
Czasami główki czosnku leżące w sklepach też są nieodpowiednio eksponowane. Ale w trakcie robienia zakupów nie widać na pierwszy rzut oka gorzkiej sztuki.
Skrzynie, w których znajduje się warzywo, muszą być przewiewne, bo inaczej egzemplarze zaczną gnić. Niestety czasami handlarze, jak i sami konsumenci mają coś na sumieniu. Niekiedy czosnek przechowują w hermetycznie zamkniętych opakowaniach, co jest sporym błędem. W ten sposób warzywo może nabrać goryczki. Trzymanie go w chłodziarce wcale nie jest lepsze. Zazwyczaj pod wpływem niskiej temperatury główki wietrzeją i przestają intensywnie pachnieć.
Jakie jest odpowiednie miejsce dla czosnku?
Warzywo należy magazynować w miejscu przewiewnym, w którym będzie panowała temperatura pokojowa. Umieszczanie czosnku na słońcu jest błędem. Wtedy zacznie wypuszczać kiełki, wskutek czego straci swoją świeżość i zostanie pozbawiony smaku. Wnet po zakupie należy położyć go w koszyku na warzywa albo zapakować do papierowej torby z otworami. Tak więc zachowa świeżość na długi czas i zachowa cały smak.
Inne metody na zawsze świeże główki czosnku
Czosnek możesz zatopić w occie, oleju czy solance. Wszystko zależy od twoich upodobań kulinarnych.
Kolejnym sposobem jest mrożenie czosnku. Wtedy świeżość może zostać przedłużona nawet o rok! Obierz czosnek ze wszystkich łupin i zawiń poszczególne ząbki w folię spożywczą, a potem schowaj do zamrażarki.
Jeszcze jedna metoda, o której zapewne słyszałeś, polega na suszeniu. Czosnek usytuuj w przewiewnym i suchym miejscu w domu. Musisz wcześniej usunąć jego korzonki, a potem zawinąć w warkocze. Warzywny sznur zawieś pod sufitem.