Liście szeflery zaczynają opadać, a ty szukasz przyczyny zaistniałej sytuacji? Spokojnie, nie jesteś sam. Z tym problemem zmaga się wielu hodowców tej rośliny. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny oblatywania liści. Gdy zapewnisz szeflerze dogodne warunki do wzrostu i sprostasz jej potrzebom, to odwdzięczy ci się bujnym i zdrowym wzrostem, a gubieniu liści wcale nie będzie mowy. Koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, a twój kwiat będzie szczęśliwym królem parapetu.
Szeflera gubi liście. Oto przyczyny
Nieumiejętne podlewanie
Szeflerę nawadniaj z umiarem. Nadmiar, jak i niedostatek wody sprzyja zrzucaniu ulistnienia. Poza tym przelewanie może przyczynić się do gnicia korzeni. Natomiast zbyt skromne podlewanie może skutkować wysychaniem sadzonki.
Nieodpowiednie warunki świetlne
Roślinie zapewnij jasne i rozproszone światło. Unikaj ostrego słońca, bo na liściach mogą pojawić się oparzenia, a w efekcie zaczną one opadać.
Zmiany środowiska
Nagłe zmiany wilgotności czy temperatury albo przemieszczenie rośliny w inne miejsce często wywołuje u niej stres, przez co traci ona swe liście.
Szkodniki i choroby
Kwiat czasami atakują rozmaite szkodniki, np. przędziorki, mszyce. Z kolei choroby, tj. czarna plamistość liści, także mogą osłabiać listki.
Co ile czasu podlewać szeflerę?
Roślinę podlewaj umiarkowanie, najlepiej, wtedy gdy z wierzchu ziemia jest sucha. To przeważnie wypadnie raz w tygodniu, ale czasami zależy od poziomu wilgotności czy temperatury.
Szeflera preferuje:
-jasne przestrzenie,
-umiarkowane podlewanie,
-wilgotne środowisko,
-luźną ziemię o delikatnie kwasowym pH,
-systematyczne przycinanie (pomaga zachować jej profil i sprzyja dobremu rozwojowi).
Szeflera więdnie? Oto ewentualne przyczyny
-błędy w nawadnianiu,
-niewłaściwe warunki świetlne,
-szkodniki i choroby,
-stres będący efektem zmiany środowiska.
Gdy szeflera słabnie, zwróć szczególną uwagę na zapewnione jej warunki. Wówczas namierzysz ewentualne problemy i podejmiesz właściwe działania ratunkowe.
Pamiętaj, że nie każda roślina jest taka sama, toteż twój okaz może mieć trochę inne wymagania pielęgnacyjne. Powinieneś ją przede wszystkim obserwować i pielęgnować wg potrzeb.