REKLAMA
ShareInfo.plWiadomościPolacy nie szanują tych ludzi. Aż 44 proc. nie chce ich w...

Polacy nie szanują tych ludzi. Aż 44 proc. nie chce ich w swoim życiu

Badanie: Polacy nie szanują dłużników, którzy świadomie nie spłacają długów
fot. Pixabay

Zdaniem aż 45 proc. Polaków ci ludzie nie zasługują na szacunek, a 44 proc. wolałoby nie mieć ich w swoim otoczeniu. Chodzi o świadomych dłużników – ludzi, którzy mając pieniądze nie kwapią się do regulowania swoich zobowiązań wobec innych. Takie wyniki przyniosło najnowsze badanie Krajowego Rejestru Długów pt. „Postawy Polaków wobec dłużników”.

REKLAMA

Prawie połowa badanych – głównie mężczyzn – dłużnicy, którzy mając pieniądze nie spłacają swoich długów nie zasługują na szacunek. Mniej więcej tyle samo badanych nie chce mieć z takimi ludźmi nic wspólnego. Badanie Krajowego Rejestru Długów rzuca na świadomych dłużników ponury cień ostracyzmu społecznego.

Niektórzy uzależniają swoje stanowisko od więcej, niż jednego czynnika. Co czwarty badany warunkuje swój szacunek do świadomego dłużnika przyczyną powstania długu. Co piąty respondent nie był w stanie jednoznacznie określić swojego stanowiska.

Polacy nie szanują „świadomych dłużników”. To osoby, które mają pieniądze, ale i tak nie spłacają swoich zobowiązań

Badanie wykazało, że stanowisko wobec świadomych dłużników jest podobne zarówno wśród osób starszych, jak i w młodym pokoleniu – różnią je jednak powody. Starsi mają złe zdanie o świadomych dłużnikach z powodu tradycyjnego podejścia – wpojonych zasad. Młodsi natomiast nie chcą, aby takie osoby miały zły wpływ na ich życie.

REKLAMA

„Dłużników, którzy nie regulują swoich zobowiązań pomimo posiadania pieniędzy, unikają szczególnie młodzi Polacy między 18. a 24. rokiem życia, osoby z wykształceniem wyższym, a także pochodzące z małych miejscowości: do 20 tysięcy mieszkańców. I choć obie grupy – młodzi i starsi – wyrażają negatywną postawę wobec świadomych dłużników, to ich motywacje i perspektywy stojące za tymi postawami są diametralnie różne. Starsze pokolenie i mieszkańcy większych miast, którzy częściej deklarują brak szacunku, kierują się tradycyjnymi wartościami dotyczącymi odpowiedzialności finansowej i etyki. Natomiast młodsze pokolenie i mieszkańcy mniejszych miast, którzy nie chcieliby mieć takich osób w swoim otoczeniu, są bardziej skoncentrowani na bezpośrednim wpływie, jaki nieuczciwi dłużnicy mogą mieć na ich życie osobiste i społeczne” – wyjaśnia Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, cytowany przez Salon24.pl.

Czy Polacy często są dłużnikami? Nie każdy, kto jest komuś coś dłużny jest dłużnikiem świadomym, natomiast faktem jest, że Polacy są potężnie zadłużeni – na ponad 80 mld złotych, najczęściej z powodu rat kredytów oraz zaległych alimentów.

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Jacek
Redaktor portalu Shareinfo.pl. Pisaniem dorabiałem od czasów liceum, jednak pierwsze przejawy lekkiego pióra dostrzegła moja polonistka już w gimnazjum. W 2023 roku ukończyłem międzynarodowe stosunki gospodarcze na jednej z poznańskich uczelni. W obszarze szeroko pojętej ekonomii kształcę się w dalszym ciągu. Prywatnie z krwi i kości Polak o wielkich aspiracjach, ale znikomym wpływie na rzeczywistość.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA