Jaka powinna być idealna surówka do obiadu? Soczysta i smaczna. Gdy marchewkę połączysz z jednym charakternym dodatkiem, to taki efekt osiągniesz. Od wielu miesięcy robię surówkę tylko w ten sposób i jestem przekonana, że nie ma lepszej wersji. Sposób przygotowania jest bardzo prosty, koniecznie spróbuj.
Jedna z najbardziej udanych kompozycji
Odkrywanie nowych receptur to moja pasja. Niedawno szukałam pomysłu na obiad i natknęłam się na przepis na surówkę z marchewki. Gdyby była to standardowa receptura, to pewnie wcale bym do niej nie zajrzała. Zaciekawiła mnie warzywna wkładka. Ten marchewkowy frykas robię już od dzieciństwa, ale nigdy nie testowałam odsłony z dodatkiem pora.
Za tym warzywem dotychczas nie przepadałam, ale odkąd zdecydowałam się dodać go do kultowej surówki, całkiem inaczej na niego patrzę. Idealnie współgra ze słodkawym smakiem pomarańczowego korzenia. W surówce znalazły się też inne pyszne dodatki.
Marchewka i por to naprawdę zgrany duet – smakowo i kolorystycznie. W kilka minut możesz z przystępnych i niedrogich składników stworzyć kapitalny dodatek do obiadu, który posmakuje każdemu.
Przepis na wyśmienitą surówkę z marchewki i pora
Składniki:
1 średni por, cały
3 średnie marchewki
1 pęczek koperku
pieprz, cukier i sól w ilości do smaku
1 winne jabłko
pół łyżeczki soku z cytryny
20 g musztardy sarepskiej
75 g gęstego jogurtu naturalnego
Opis przygotowania:
Przekrój pora na 4 kawałki i starannie go opłucz. Potem potnij warzywo w cienkie paski i sparz wrzącą wodą na sicie. Osusz i przełóż do sporego naczynia.
Marchew wyczyść, obierz i rozdrobnij na dużych oczkach tarki. Wrzuć do pora. Prawie tak samo potraktuj jabłko, które musisz skropić sokiem z cytryny. Opłucz koper, posiekaj i połącz ze składnikami w naczyniu.
Surówkę zamieszaj, a w oddzielnej miseczce zrób sos z musztardy i jogurtu, dopraw pieprzem i solą. Polej nim surówkę. Gdy zajdzie taka konieczność dodaj też odrobinę cukru, aby zrównoważyć smak cytryny.
Surówka z dodatkiem pora dobrze komponuje się z potrawami mięsnymi i rybami oraz jarskimi specjałami, np. kotletami jajecznymi czy gotowanymi strączkami.