Niektóre odmiany roślin, które mamy w swoich mieszkaniach należałoby właściwie usztywnić. Podpora sprawi, że będą lepiej wzrastać i piąć się, a ty będziesz mieć w swoim domu istną dżunglę. Jak palikować rośliny i jakie paliki sprawdzą się idealnie? Sprawdź!
Jakie gatunki roślin należałoby palikować?
Palikowanie potrzebne jest filodendronom, monsterze i rafidoforom. Także mniejsze kwiaty zwisające, tj. hoja czy bluszcz można podeprzeć, ale nie jest to obowiązkowe.
Jakie paliki wybrać?
Na rynku mamy szeroki wybór palików do kwiatów doniczkowych. Jednak nie wszystkie są takie same: mogą mieć odmienny kształt i zostać wyprodukowane z innego surowca. Oto dwa najpowszechniejsze rodzaje palików.
Paliki z włókna kokosowego
Cieszą się dużą popularnością i mogą mieć różne wysokości czy kaliber, więc dopasowanie dobrej podpory dla konkretnych kwiatów w domu nie powinno sprawiać problemu. Paliki kokosowe są solidne i idealnie spełnią swą funkcję w przypadku odmian, które mają pokaźne i długie korzenie powietrzne (np. filodendrony). Ta podpórka bez trudu utrzyma w pionie ciężkie kwiaty.
Palik z mchu sphagnum
W paliku znajduje się mech sphagnum. Ten surowiec potrafi wchłaniać wodę, a potem przekazywać ją sadzonce, która jest do niego przytwierdzona przy pomocy korzeni powietrznych. Podpórka znakomicie nadaje się do mieszkań, w których panuje suche powietrze. Kluczowe jest, by zainstalować palik w czasie przesadzania rośliny, w innym przypadku może nastąpić uszkodzenie jej układu korzeniowego.
Wyróżnia się także biodegradowalne paliki zrobione z pozostałości ziemniaczanych i miskantów, które świetnie sprawdzą się do monstery i filodendronów. Bez względu na to, po jaki typ palika sięgniesz, istotne jest, by jego powierzchnia była szorstka, dzięki temu korzenie powietrzne będą mogły złapać się palika. Natomiast do małych roślinek zwisających najlepiej wykorzystać standardowe drabinki, tyczki bambusowe oraz podpory z metalu. Jeśli zależy ci na efekcie „wow”, wybierz podpórki o fantazyjnych kształtach.