REKLAMA
ShareInfo.plWiadomościKotula: Wyższy wiek emerytalny mężczyzn to dyskryminacja. Będą zmiany?

Kotula: Wyższy wiek emerytalny mężczyzn to dyskryminacja. Będą zmiany?

Katarzyna Kotula z Lewicy o wieku emerytalnym kobiet i mężczyzn. To dyskryminacja
fot. screen YouTube / Janusz Jaskółka

Wiek emerytalny był jednym z głównych tematów minione kampanii wyborczej przed wyborami do polskiego parlamentu. Prawo i Sprawiedliwość podkreślało, że jest gwarantem pozostawienia obecnych progów przejścia na emeryturę (65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet) na niezmienionym poziomie. W poniedziałek, 29 stycznia, minister ds. równości Katarzyna Kotula zabrała głos w tej sprawie. Czy wiek emerytalny zostanie zrównany? „To dyskryminacja” – podkreśla polityk Lewicy.

REKLAMA

Pod koniec 2023 roku do Sejmu wpłynął projekt zmian, według którego kobiety mogłyby przejść na emeryturę po 38 latach składkowych, a mężczyźni po 43 latach składkowych. Projekt ustawy to zobowiązanie, podpisane przez poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego w czerwcu ub. r. Obecnie w Polsce obowiązuje wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Wielu uważa, że możliwość przejścia kobiet na emeryturę o pięć lat wcześniej, niż w przypadku mężczyzn, to jawna dyskryminacja. Niekonsekwencję w tej kwestii próbowano wytknąć Katarzynie Kotuli z Lewicy, która do tej pory skupiała się raczej na prawa kobiet. Minister ds. równości przyznała jednak w poniedziałkowym wywiadzie dla RMF24, że nierówny wiek przejścia na emeryturę to dyskryminacja i należy się zastanowić nad tym, jak to rozwiązać.

Nowa minister ds. równości Katarzyna Kotula o wieku emerytalnym kobiet i mężczyzn. „To dyskryminacja. (…) Trzeba się zastanowić, jak to rozwiązać”

Wyjaśniła przy tym, że rząd Donalda Tuska i nowa koalicja rządząca nie zamierzają w najbliższym czasie reformować systemu emerytalnego w tym zakresie. W wywiadzie dla RMF24 podkreśliła jednak, że w kolejnych latach działania jej i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będą się skupiały na jego przebudowie.

REKLAMA

W rozmowie ze stacją minister ds. równości stwierdziła, że „za kilka lat ten temat wróci i będzie się trzeba zastanowić w obliczu zmian demograficznych, jak należałoby tę kwestię rozwiązać, w którą stronę należałoby równać wiek emerytalny”.

Czy jesteście za zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn? Należałoby równać do 60 lat, czy 65 lat? A może wyznaczyć pośredni wiek przejścia na emeryturę, np. 63 lat?

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Jacek
Redaktor portalu Shareinfo.pl. Pisaniem dorabiałem od czasów liceum, jednak pierwsze przejawy lekkiego pióra dostrzegła moja polonistka już w gimnazjum. W 2023 roku ukończyłem międzynarodowe stosunki gospodarcze na jednej z poznańskich uczelni. W obszarze szeroko pojętej ekonomii kształcę się w dalszym ciągu. Prywatnie z krwi i kości Polak o wielkich aspiracjach, ale znikomym wpływie na rzeczywistość.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA