REKLAMA
ShareInfo.plPoradyNaciśnij ten przycisk. Tak uratujesz zalany laptop

Naciśnij ten przycisk. Tak uratujesz zalany laptop

zalany laptop
fot. screen Youtube / HotToBasic

Niechcący zalałeś laptop? A to pech! Niestety naprawa poszkodowanego sprzętu może być kłopotliwa i w dodatku słono cię kosztować. Dlatego najsampierw pomyśl o domowej reperacji. Istnieją bowiem metody, które możesz zastosować na własną rękę, zanim oddasz urządzenie do specjalistycznego serwisu. Co zrobić z laptopem w pierwszych chwilach po „potopie”? Sprawdź!

REKLAMA

Zalany laptop to nie koniec świata. Reaguj błyskawicznie, a ocalisz sprzęt

W pierwszej kolejności wykonaj precyzyjnie poniższe kroki:

Czynność 1: Zalany komputer odłącz od prądu
To ważne, ponieważ płyny momentalnie mogą doprowadzić do zwarcia. Zamiast dać Windowsowi samoczynnie się zamknąć (co trochę potrwa) niezwłocznie odczep zasilanie, a zalany laptop wyłącz „na twardo”. Przeważnie wystarczy nacisnąć i przytrzymać dłużej guziczek zasilania. Ważne, by odpiąć również aparaty zewnętrzne, takie jak karty sieciowe, dyski.

Czynność 2: Odwróć klawiaturę komputera
Dzięki temu uporasz się ze sprawcą całej sytuacji, czyli płynem. Raz-dwa możesz przetrzeć pulpit i klawiaturę. Istotne, by ciecz nie dotarła do płyty głównej, więc trzeba ją zastopować. Odwrócenie klawiatury sprzętu na wspak wiele pomoże – woda będzie kapać z niego innymi drogami. Na biurku umieść ręcznik, aby wchłonął, to co wycieknie i usytuuj na nim komputer (klawiaturą do góry nogami). Spokojnie czekaj, aż materiał przyswoi wilgoć. Ile czasu ma to potrwać?

REKLAMA

Czynność 3: Odczekaj co najmniej 24 godziny
W takiej pozycji zalane urządzenie musi schnąć przez minimum jedną dobę, a jeszcze lepiej, gdy wydłużysz ten czas np. do 48 godzin. Jeśli stracisz stoicki spokój i będziesz próbował go włączyć, poważnie się zastanów. W tej sytuacji cierpliwość popłaca. Wskutek przedwczesnego podpięcia zasilania w laptopie mogą powstać trwałe defekty.

Czynność 4: Zanieś komputer do naprawy
Oddanie zalanego laptopa do serwisu to chyba najlepsza i najbezpieczniejsza opcja. Specjaliści oszacują twoje urządzenie, a potem „rozłożą na czynniki pierwsze” i ustalą, czy jakiś element znacząco ucierpiał po zalaniu. Być może będzie trzeba coś wymienić. Z pewnością oczyszczą wnętrze, a później podłączą do zasilania.

Czytaj też: Letni płyn do spryskiwaczy zrobisz za grosze. Wystarczą 2 składniki

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA