Kotlety mielone to prawdziwy, klasyczny polski obiad, który króluje w wielu domach. Jak je zrobić, by wyszły soczyste, delikatne i idealnie doprawione? Wypróbuj naszego sposobu i skorzystaj z podanego przepisu.
Każdemu przytrafił się kiedyś mielony, który był suchy i zbity. Zazwyczaj jest to kwestia złego przepisu i wykonania. My przychodzimy z rewelacyjnym pomysłem – mało kto o nim słyszał, bo to pradawna metoda przygotowania kotletów mielonych z książki, którą ma moja mama ze Śląska i pozwoliła mi podzielić się tym wspaniałym przepisem.
Kotlety mielone z pradawnej książki. Trik z cebulą powala na kolana
Trik polega na dodaniu pasty cebulowej do mięsa. Czym jest taka pasta? Według mojej mamy, nadaje ona najlepszego smaku, jeśli jest podduszona z dodatkiem podpieczonej główki czosnku. Zapach jest niesamowity, ale co najważniejsze – cebula sprawia, że mięso jest bardziej soczyste po usmażeniu, nie czuć charakterystycznego smaku „surowego mięsa”. Jak zrobić mielone w wersji pradawnej?
Przepis na pradawne kotlety mielone
Składniki:
» 250 g mięsa mielonego z łopatki wieprzowej
» 250 g mięsa mielonego z wołowiny
» 4 cebule + 100 g masła klarowanego
» 1 główka czosnku
» 1 łyżeczka płaska soli i pieprzu
» namoczona w mleku bułka tarta
» 1 jajko
Przygotowanie:
Najpierw przygotuj pastę cebulową. Podpiecz czosnek ze skorupką w piekarniku – 15 minut w 220 stopniach. Cebule pokrój w piórka, bardzo cienko, a następnie smaż delikatnie na patelni z rozpuszczonym masłem. Zmniejsz ogień, a potem przykryj pokrywką i duś, aż cebulka zmięknie. Najważniejsza jest tutaj temperatura – nie możesz doprowadzić do najmniejszego spalenia cebuli – wtedy cały smak pójdzie na marne, bo będzie po prostu gorzki. Pilnuj tego i mieszaj co jakiś czas. Gdy cebulka jest gotowa, wyciśnij ze skorupki czosnek i wymieszaj całość. Przełóż do blendera, a potem zmiel.
Dodaj do miski mięso mielone, a następnie dodaj pastę cebulową z czosnkiem, jajko, sól, pieprz, namoczoną w mleku bułkę. Całość wyrabiaj, do momentu, aż mięso będzie spójne. Formuj kotlety o dowolnym kształcie, a potem obtaczaj je w bułce tartej. Odstaw na 15 minut, a następnie smaż na patelni dobrze rozgrzanej, na oleju rzepakowym. Podawaj z burakami zasmażanymi i ziemniakami z koperkiem. Smacznego!