Wiele realizowanych w ostatnim czasie w Polsce badań opinii publicznej wskazuje, że Polacy nie są skorzy do przywracania zasadniczej służby wojskowej. Przypomnijmy, że pobór został zawieszony w naszym kraju przeszło 15 lat temu. Mogłoby się wydawać, że im dalej na zachód, tym sondaże będą coraz bardziej w tym względzie „pacyfistyczne”, a tymczasem… Zaskoczenie! Większość Niemców jest za przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej.
Niemieckie społeczeństwo czuje potrzebę przywrócenia w swoim kraju zasadniczej służby wojskowej. Co ciekawe, pobór w RFN został zawieszony później, niż w Polsce. U nas nastąpiło to już w 2008 roku, podczas gdy Niemcy zrezygnowali z „zetki” dopiero w 2011 roku!
Instytut Forsa przeprowadził badanie opinii publicznej na zlecenie magazynu Stern. Sondażownia zapytała Niemców, czy są za przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej (dla mężczyzn).
Większość Niemców ZA przywróceniem poboru! Im starsi wyborcy, tym chętniej wsadziliby młodych w kamasze
„Za” przywróceniem poboru opowiedziało się 52 proc. obywateli RFN. Dużo mniej badanych było temu przeciwnych – tylko 43 proc. Reszta nie odpowiedziała jednoznacznie lub nie miała zdania w tej kwestii.
Jeżeli taki byłby wynik referendum, obowiązkowa służba wojskowa zostałaby w Niemczech przywrócona. Sondażowe wyniki dają także niejako mandat rządowi w Berlinie do przywrócenia poboru – co, według magazynu Stern, niemiecki gabinet rozważa.
Wyniki różnią się jednak w podziale na poszczególne grupy. Na przykład w tradycyjnym już podziale na wschodnie i zachodnie Niemcy. Byłe DDR są bardziej skłonne do przywrócenia poboru – chce tego aż 56 proc. mieszkańców wschodnich landów. W zachodnich landach jest to już „tylko” 52 proc.
Ciekawą i nietypową koalicję w tej kwestii tworzy większość wyborców AfD (Alternatywa dla Niemiec), CDU/CSU i BSW. Tutaj poparcie dla przywrócenia „zetki” przekracza 60 proc. Wojskowa zieleń najmniej podoba się, nomen omen, wyborcom Zielonych (tylko 37 proc. poparcia).
Co jeszcze jest zauważalne? Im starsi respondenci, tym chętniej popierają przywrócenie poboru. Może dlatego, że sami zostali kiedyś wcieleni do wojska? Największe poparcie dla przywrócenia zasadniczej służby wojskowej odnotowano w grupie 60+. Wśród młodych w wieku 18-29 lat 59 proc. jest przeciwnych powrotowi poboru.