W tej restauracji Polacy zjedzą zupełnie za darmo! Ambasada RP w Belgradzie poinformowała, że w pewnej małej serbskiej wsi funkcjonuje kawiarnio-restauracja, w której… Polaków nie rozlicza za zakupione jedzenie! Rachunek za nas w lokalu „Corner” w miejscowości Valjewo zapłacono już za nas 100 lat temu! Jak to możliwe? Wszystko za sprawą pewnej polskiej pary, która w czasie I wojny światowej wyjechała na Bałkany.
Zjemy tam i wypijemy kawę zupełnie za darmo. Taką niespodzianką uraczył przedstawicieli Ambasady RP w serbskim Belgradzie personel kawiarnio-restauracji „Corner” we wsi Valjewo. Rachunek był zapłacony już z góry… i to ponad 100 lat temu!
„Musimy podziękować za to doktorowi Ludwickowi Hirsfeldowi! Słysząc historię Hani i Ludvika Hirsfelda, ich poświęcenia nie tylko dla mieszkańców Valjewa, ale dla całego Serbskiego narodu, Čorçe Momić, właściciel kawiarni-restauracji „Corner” w Valjewie, postanowił nigdy więcej nie pobierać opłat za żadnego Polaka!” – pisze w mediach społecznościowych Ambasada RP w Belgradzie.
W serbskiej restauracji Polacy nie płacą za kawę i posiłek! „Rachunek zapłacił 100 lat temu Ludwik Hirsfeld”
Gdy tylko dowiedzieli się o wyjątkowo gościnnej dla Polaków restauracji, pracownicy polskiej ambasady od razu pojechali sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest. Okazało się, że tak! „Doskonała ☕, pyszna 🍕, wspaniała rozmowa z Panem Łor đe Momić, dumnym Valjevo, a kiedy poprosiliśmy kelnera o rachunek, dostaliśmy odpowiedź – Hirsfeld zapłacił za to 💯 lat temu!” – relacjonowali.
Kim był wspomniany Hirsfeld? Zmarł dawno, bo w marcu 1954 roku. Ludwik Hirsfeld był polskim lekarzem i naukowcem – bakteriologiem i immunologiem. „To Hirszfeld stworzył podstawy nauki o grupach krwi i wprowadził do użycia stosowane do dziś oznaczenia: A, B, AB i 0. To także Polak odkrył przyczynę konfliktu serologicznego, co przez kolejne dziesięciolecia uratowało życie tysiącom noworodków” – wspomina portal „Eska.pl”.
A czym Hirsfeld przysłużył się Serbii i wsi Valjevo? Otóż w 1915 roku wraz ze swoją żoną Hanną Ludwik Hirsfeld wyjechał na Bałkany. Para służyła w serbskiej armii jako lekarze. Hirsfeld odkrył tam nowe szczepy bakterii – dur A i dur C. Skierowano właśnie do miejscowości Valjewo Hirsfeld zdołał opracować szczepionkę i pokonać epidemię. W zamian za swoje zasługi polski lekarz został odznaczony przez króla Serbii Piotra I orderem Świętego Sawy. W 2017 roku przed Muzeum Historii Medycyny w Belgradzie odsłoniono pomnik Polaka.
Ludwik Hirsfeld spoczywa na Cmentarzu Św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu.