Kwitnące storczyki to cudowna dekoracja okiennego parapetu. Jeśli chcesz, by rosły z jeszcze większą siłą, powinieneś je od czasu do czasu wspomagać. Ma to duże znaczenie zwłaszcza po sezonie zimowym, gdy budzą się do życia. Wtedy powinieneś zadbać o ich kondycję i pobudzić je do kwitnienia. W jaki sposób? Wystarczy przyrządzić domowy nawóz do storczyka i aplikować go sadzonce od początku wiosny.
Na wiosnę zadbaj o swojego storczyka. Przejrzyj jego liście z nadmiaru kurzu, a będzie miał lepszy dostęp do światła. Najlepiej zrób to przy pomocy wacika zwilżonego w wodzie z odrobiną soku z cytryny. Pomyśl też o dodatkowym podlewaniu i nawożeniu rośliny.
Jak zmobilizować orchideę do kwitnienia? Zasil ją ekologicznym nawozem
Roślinie do kwitnienia potrzebne są substancje odżywcze. Tylko dzięki nim będzie w stanie wytworzyć pąki. Sięganie po sklepowe wspomagacze to nie zawsze dobry pomysł, ponieważ można łatwo przeholować z ilością specyfiku. To prosta droga do spalenia systemu korzeniowego rośliny. Gdy wkroczy w fazę wzmożonego rozwoju, można aplikować jej specjalny nawóz dedykowany właśnie jej. Samodzielnie przygotowanie odżywki to także doskonałe i bezpieczne rozwiązanie. Wystarczy przygotować 2 składniki. Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję.
Do sporego naczynia wlej 2 szklanki wody i zagotuj. Gdy zacznie bulgotać, wyłącz ogień i zostaw do ostygnięcia na około 20 min. Temperatura wody ma wynosić ok. 30°C. Teraz wrzuć do niej 5 przeciśniętych ząbków czosnku i pół tabletki kwasu bursztynowego.
Wszystko zamieszaj, przelej do słoja i zakręć. Odżywka jest gotowa. Nadmiar przetrzymuj w chłodziarce – nie dłużej niż 3 doby. Zimny środek przed użyciem ogrzej do temp. pokojowej.
Domowa odżywka z kwasu bursztynowego i czosnku – jak stosować?
Najpierw przecedź nawóz przez sito, a potem przelej go do naczynia. W miksturze umieść osłonkę ze storczykiem na ok. pół godziny. Kurację przeprowadzaj co 30 dni, a roślina będzie bujnie kwitnąć.