W kolejnym miesiącu z rzędu pobity został rekord temperatury. Doszło do tego po raz 10., przez co klimatolodzy zachodzą w głowę, dlaczego regularnie dochodzi do takiej sytuacji. Zaczęli się zastanawiać, czy i kiedy dojdzie do wyhamowania tej tendencji.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Copernicus Climate Change Service, w marcu globalna temperatura powierzchnia była o 0,1 stopnia wyższa od poprzedniego rekordu miesiąca, który został ustanowiony w 2016 roku. Ponadto była wyższa o 1,68 stopnia względem średniej przedindustrialnej.
Do takiej sytuacji doszło po raz 10. z rzędu. W ciągu ostatniego roku z kolei średnia globalna temperatura była wyższa o 1,58 stopnia od poziomu sprzed epoki przemysłowej. Taka tendencja sprawia, że naukowcy coraz odważniej zaczynają bić na alarm.
Temperatura roczna szybko rośnie
Diana Ürge-Vorsatz, jedna z wiceprzewodniczących Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC) słusznie dostrzegła, że tylko w ciągu ostatnich 15 lat temperatura na świecie wzrasta w tempie 0,3°C na dekadę, czyli prawie dwukrotnie więcej niż 0,18°C na dekadę, co było trendem od lat 70.
– Czy mieści się to w zakresie zmienności klimatu, czy też jest sygnałem przyspieszonego ocieplenia? Obawiam się, że może być za późno, jeśli po prostu poczekamy, żeby zobaczyć – przekazała na Twitterze.