W piątek ponownie doszło do prac w Sejmie nad ustawami aborcyjnymi. Żaden z czterech projektów nie został odrzucony w pierwszym czytaniu. Oznacza to, że zostaną one następnie skierowane do dalszych prac w komisji.
Sejm podczas piątkowych obrad zajmował się czterema projektami dotyczącymi aborcji – dwoma autorstwa Lewicy (dekryminalizujący aborcję i liberalizujący prawo do przerywania ciąży), jednym Koalicji Obywatelskiej (liberalizujący aborcję) i jednym Trzeciej Drogi (zakładający powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego).
Posłowie zagłosowali przeciwko odrzuceniu wszystkich tych czterech projektów. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zakomunikował w związku z tym, że ustawy zostaną teraz przekazane do dalszej analizy w nadzwyczajnej komisji ds. aborcji.
Znany skład komisji
W skład nadzwyczajnej komisji będzie wchodzić 27 członków. Zgodnie z obowiązującą zasadą parytetów, PiS będzie miało 11 członków, następnie KO – 9., Polska 2050 – 2., PSL – 2., Lewica – 2., a Konfederacja – 1.
Wiadomo, że Koalicję Obywatelską będą reprezentować Monika Rosa, Katarzyna Piekarska, Anna Sobolak, Jolanta Niezgodzka, Alicja Łepkowska-Gołaś, Sylwia Bielawska, Dorota Łoboda, Maciej Wróbel i Paweł Bliźniuk. Z ramienia PiS z kolei w komisji zasiądą Marlena Maląg, Katarzyna Sójka, Joanna Borowiak, Dominika Chorosińska, Agnieszka Górska, Maria Kurowską, Anna Kwiecień, Anna Milczanowska, Olga Semeniuk-Patkowska, Józefa Szczurek-Żelazko i Agata Wojtyszek.