Zbliża się lato. To ta pora roku, kiedy cieszymy się każdym słonecznym dniem, dużo przebywamy na zewnątrz. Żeby jednak nie zaszkodzić swojej skórze, warto wiedzieć jak mądrze korzystać ze słońca.
Odpowiednia ekspozycja na słońce
Są godziny w ciągu dnia kiedy słońce operuje najmocniej i wtedy ekspozycja na nie będzie miała największe skutki dla skóry, dlatego też w miarę możliwości dobrze jest nie opalać się między godziną 11:00 i 15:00. Jeżeli przebywamy wtedy na zewnątrz, dobrze jest schronić się pod parasolem lub kapeluszem z szerokim rondem. Nawet najpiękniejsza opalenizna nie wynagrodzi bowiem przyspieszonego starzenia się skóry czy przebarwień jakie mogą powstawać w niektórych miejscach. Jeżeli chcemy się faktycznie opalić, warto ze słońca korzystać w krótszych sesjach, tak aby nie poparzyć od razu skóry, szczególnie jeśli mamy bladą karnację.
Ochrona SPF
Niezależnie od tego w jakich godzinach w ciągu dnia wystawiamy się na słońce i jaki obszar ciała opalamy, nie należy zapominać o ochronie SPF. W miesiącach letnich odpowiednim poziomem może być nawet SPF 50, w dzień bardziej pochmurny wystarczyć może SPF 30. Warto też zwracać uwagę na to, czy dany produkt chroni przed promieniowaniem zarówno UVA jak i UVB. Dodatkową cechą kosmetyków z filtrami jest też ostatnio ochrona przed promieniowaniem niebieskim emitowanym przez sprzęty takie jak smartfony czy laptopy. Z uwagi na na profilaktykę przeciwstarzeniową warto się tym zainteresować. Kosmetyki przeciwsłoneczne dobierajmy pod kątem cery. Skóry przetłuszczające się lepiej będą „czuły się” w kontakcie z produktem o lżejszej, żelowej konsystencji. Żeby też ograniczyć ilość kosmetyków na twarzy, można zdecydować się na produkt z koloryzującym pigmentem, który wyrówna koloryt cery. Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna zapewni nam nie tylko równą i delikatną opaleniznę – taki produkt będzie też chronił skórę przed zmianami prowadzącymi do nowotworów, zapobiegnie przyśpieszeniu procesów starzenia, będzie przeciwdziałać przebarwieniom. Co jednak, jeżeli niestety nie uda nam się uchronić w 100 procentach? Na szczęście także z przebarwieniami można sobie poradzić.
Jak poradzić sobie z przebarwieniami posłonecznymi?
Zdarza się, że w wyniku ekspozycji na słońce na skórze pojawiają się ciemniejsze plamy. Powstają one w wyniku uszkodzenia melanocytów. Często, takie przebarwienia pozostają na skórze przez długi czas. Jak sobie z nimi radzić? Warto zainwestować w wysokiej jakości krem na przebarwienia na twarzy, który stosowany systematycznie rozjaśni skórę. W tego typu produktach znajdują się składniki takie jak LHA – pochodna kwasu salicylowego o złuszczającym działaniu czy korygujący przebarwienia i łagodzący skórę niacynamid. W czasie trwania specjalistycznej kuracji konieczne jest stosowanie dodatkowej ochrony UV, która pozwoli zabezpieczyć skórę – wiele rozjaśniających produktów ma działanie fotouczulające i ich stosowanie bez filtrów UV mogłoby pogorszyć stan skóry. Warto w walce z problemami skórnymi skorzystać z pomocy dermatologa, który nie tylko oceni stan cery, ale też dobierze najodpowiedniejsze produkty.