Wytłoczki po jajkach najczęściej wyrzucasz do kosza na śmieci lub magazynujesz np. w piwnicy, bo uważasz, że pewnie na nic ci się już nie przydadzą? Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jakie mają cenne funkcje. Pomogą ci podczas prac na działce, ale nie tylko. Poznaj ciekawe zastosowanie papierowych opakowań po jajkach.
Funkcjonalne wytłaczanki po jajkach. Tak je wykorzystasz
Wiosną nasz ogród odżywa. Często warzywa sadzimy do plastikowych pudełeczek. Gdy siewki trafią do gruntu, pudełka są nam już niepotrzebne i trafiają na śmietnik. Nasza planeta tylko na tym cierpi. Jak jej pomóc? Przede wszystkim nie wolno jej niepotrzebnie zaśmiecać.
Rozwiązania pro-eko są zawsze w modzie
Tym razem opakowania po jajkach sprawdzą się w roli mini doniczek. Sadzonki będą mogły swobodnie się rozwijać, a wytłaczanki z powodzeniem można usytuować w glebie wraz z roślinkami. Gdy zabierasz się za sadzenie, właściwie przyszykuj grunt i jednocześnie zrób dołeczki o zbliżonej głębokości.
Jednostajną i głęboką strukturę uzyskasz także dzięki papierowym opakowaniom po jajkach. Lekko dociśnij je do luźnej gleby i gotowe. Perfekcyjnie i szybko wykonasz każdą grządkę.
Biodegradowalne wytłoczki po jajkach zabezpieczą twoje uprawy przed szkodnikami
To nie żart. W brudnych kartonach na pewno nie będziesz już przechowywać jajek, co nie znaczy, że musisz je od razu wyrzucić czy spalić w piecu. Podziel wytłoczki na drobne fragmenty i rozrzucić dookoła jarzyn na działce. Ślimaki to nagminni bywalcy ogrodu i z pewnością będą omijać drapiący materiał. W związku z tym nie zniszczą żadnej z posadzonych roślin.
Skrawki opakowania sprawdzą się też jako ściółka w ogródku. Celulozowa powłoka osłoni ziemię przed głębokim parowaniem, ograniczając namnażanie chwastów.
Czytaj też: Produkt z kuchni sprytnie usunął brud. Balustrada wygląda jak nowo kupiona