Masz w ogródku hortensje? Te popularne rośliny kwitną latem i właśnie wtedy można podziwiać ich urok. Są kwasolubne, więc warto podawać im nawozy, które zakwaszą glebę. Nawet nie musisz szukać ich w centrum ogrodniczym, bo zapewne masz je już w swojej kuchni. Podwójnie skuteczna odżywka powstaje poprzez połączenie 2 składników. Jest bezpieczna i tania. Działa na hortensje jak turbodoładowanie.
Pielęgnacja hortensji ogrodowych. Fundamentalne zasady
Hortensje lubią stanowiska z półcieniem i w miarę wilgotne podłoże o odczynie 4,5-6,5 pH (kwaśnym). Ponieważ odczyn co jakiś czas może ulegać modyfikacjom, warto podać kwiatom doglebowo zakwaszający nawóz.
Rośliny najlepiej podlewaj wodą opadową. Jeśli jej brakuje, użyj kranówki. Jeśli jest wyjątkowo twarda, przegotuj ją i odstaw na co najmniej 12 godzin. Potem podlej sadzonki.
Jeśli chodzi o użyźnianie podłoża, na którym rosną hortensje, to najlepiej przystąpić do tego na początku kwietnia. Dodatkowe substancje mineralne pomogą zachować pożądany odczyn pH. Kluczowe, by nawozy stosować cyklicznie. O ile zakup specjalnych odżywek to dla ciebie zbyt kosztowna opcja, poszukaj tańszych substytutów. Teraz warto wzmacniać kwiaty 2-składnikowym, kuchennym nawozem.
Prosty nawóz z 2 składników podbuduje hortensje
W skład naturalnego nawozu wchodzą fusy z mielonej kawy oraz ziarna białej gorczycy. Pierwszy z surowców zaopatrzy roślinę w potas, fosfor i azot. Dzięki niemu płatki kwiatowe będą miały wyrazisty kolor w fazie rozkwitu. Natomiast gorczyca ochroni sadzonkę przed szkodnikami.
Nawóz zrobisz wg następującej instrukcji: wypełnij garnek ok. 5 l przefiltrowanej wody i gotuj, aż zacznie wrzeć. W tym momencie przełóż do niej pół szklanki gorczycy i 1 szklankę fusów. Gotuj wszystko przez 10 minut, czasami zamieszaj. Gorący roztwór pozostaje już tylko przesączyć przez gazę. Uzyskaną płynną mieszaninę ostudź do temp. pokojowej. Możesz podlewać nią swoje hortensje po uprzednim rozcieńczeniu (proporcje z wodą 1:1). Zabieg powtarzaj co 14 dni.