Są pożyteczne dla ekosystemu, a jednocześnie uciążliwe – dla nas. Mrówki mogą zadomowić się w naszym ogrodzie, a nawet w domu. Wtedy wiedza na temat zwalczania tych małych owadów bardzo się przyda. Sprawdź, jak wypędzić mrówki ze swojej posiadłości, by nie zechciały więcej wrócić. Metoda jest nieinwazyjna, a ekosystem na tym nie ucierpi.
Używanie w ogrodzie chemicznych preparatów, w postaci np. oprysków, to zdaniem ekologów, zły pomysł. Sztuczne specyfiki trują zwierzęta, w tym pszczoły. Przenikają także do podłoża i tym samym niszczą rośliny oraz dobroczynne dżdżownice. Rezolutni ogrodnicy mocno ograniczają stosowanie pestycydów czy innych chemicznych wyrobów i zastępują je tymi naturalnymi, które są bezpieczniejsze dla fauny i flory. Wiele z nich pochodzi z kuchni. Ekologiczne i zarazem darmowe nawozy to między innymi fusy z kawy, skórka od banana czy łupiny niektórych warzyw.
Mrówki natychmiast opuszczą twój ogród. Sposoby na zwalczanie insektów
Tymczasowa metoda na pozbycie się owadów polega na rozmieszczeniu dopiero co zerwanych liści pomidorów na obszarze, po którym często maszerują mrówki. Jeszcze lepszym pomysłem jest spryskanie drogi, po której spacerują specjalnym opryskiem, np. z pokrzyw. Można też mrowisko pokryć sodą oczyszczoną lub proszkiem do pieczenia. Równie dobrze sprawdzi się cynamon lub ocet.
Naturalny sposób na eliminację mrówek. Odstraszą je pachnące rośliny
Wiele roślin wytwarza specyficzny zapach, który nie odpowiada wszystkim owadom. Sposób walki z mrówkami polega na zastosowaniu przeciwko nim konkretnych roślin, których zapach wyjątkowo źle na nie zadziała. Insekty będą chciały jak najprędzej się ewakuować, gdy tylko poczują „niekomfortową” woń. Mrówki błyskawicznie wyniosą się z miejsca, w którym rośnie:
– mięta,
– wrotycz,
– czosnek,
– nagietek lekarski,
– lawenda,
– majeranek.
Wystarczy rozlokować powyższe rośliny (jedną, dwie lub kilka) w konkretnych strefach i czekać, aż mali goście wezmą nogi za pas. Poza tym sadząc zioła w swoim ogrodzie, można nie tylko pozbyć się kłopotu, ale również skorzystać w inny sposób. Rośliny zielne mają leczniczą moc. Na przykład napar z lawendy działa wyciszająco i relaksująco. Mięta i majeranek znajdą zastosowanie w kuchni. Herbatka z obu tych roślin wypita po posiłku pobudza trawienie. Czosnek to naturalny antybiotyk i charakterny dodatek do wielu potraw. Wrotycz i nagietek wspaniale zdobią ogród.