Nawet mało doświadczony ogrodnik dobrze wie, że kwiaty, krzewy czy drzewka owocowe do przyzwoitego rozwoju potrzebują substancji pokarmowych. Przy uprawie jarzyn ma to kolosalne znaczenie, ponieważ odpowiednie dokarmianie podwaja zbiory. Już dawno zauważono, że fenomenalnym nawozem przyspieszającym wzrost roślin jest obornik w formie granulatu.
Jest naturalny i doskonale pielęgnuje uprawy na przydomowej grządce
Mniejsze areały warzyw mogą być zasilane obornikiem granulowanym bez ryzyka. Wystarczy zakopać w ziemi bryłki i to wszystko. Będą sukcesywnie przekazywać kluczowe dla roślin mikroelementy tj. magnez, potas czy fosfor. To właśnie one odpowiadają za tempo wzrostu, ilość, jakość plonów. Na rynku są dostępne różne odmiany obornika: świński, kurzy, bydlęcy, koński, a nawet owczy.
Jak zasilać glebę obornikiem?
Nawożenie ziemi granulowanym kompostem trzeba przeprowadzić około 14 dni przed spodziewanymi pracami ogrodowymi (np. umieszczaniem roślin z rozsady w gruncie). Kolejny termin zasilania gleby odbywa się jesienią, już po zbiorach.
Granulat łączy się z przekopaną glebą. Podczas wegetacji roślin obornik można tylko lekko złączyć z podłożem. Ogrodnicy z reguły postępują tak podczas sadzenia dość kapryśnych roślin, np. krzaczków pomidorów.
Zawsze przed zastosowaniem obornika granulowanego i niezależnie od jego rodzaju, warto zapoznać się ze wskazówkami, które producent ulokował na opakowaniu. To pozwoli na dobranie adekwatnej dawki kompostu, która wpłynie korzystnie na rośliny. Zbyt duże ilości mogłyby popalić im korzenie, a zbyt małe nie przyniosłyby prawie żadnego efektu.